| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop na żądanie

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego. Maksymalny wymiar urlopu na żądanie zgodnie z Kodeksem pracy wynosi 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Udziela się go na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym.

Zobacz: Ustalanie planu urlopów - rozstrzygamy twoje wątpliwości

Możliwość skorzystania z 4 dni urlopu na żądanie przysługuje bez względu na wymiar czasu pracy i system czasu pracy, w którym pracuje dany pracownik. Liczba godzin urlopu będzie różniła się dla poszczególnych pracowników, gdyż równa się liczbie godzin pracy obowiązującej pracownika w dniu, w którym zgłasza żądanie udzielenia takiego urlopu.

Przykład:

Pracownik zatrudniony na ½ etatu, który pracuje 4 godziny dziennie, będzie miał w ramach 4 dni urlopu na żądanie 16 godzin do wykorzystania (4 dni po 4 godziny). Jeśli jednak pracownik zatrudniony jest w systemie równoważnym i zgłasza żądanie udzielanie urlopu w dniu, w którym pracuje w wymiarze 12 godzin, skorzystanie z jednego dnia urlopu na żądanie powoduje zmniejszenie wymiaru urlopu na żądanie o 12 godzin. Wówczas pracownikowi zostaną 4 godziny urlopu do wykorzystania w danym roku kalendarzowym.

WAŻNE!

Informację o liczbie dni urlopu wykorzystanych na żądanie pracownika należy umieścić w świadectwie pracy, gdyż limit 4 dni urlopu na żądanie dotyczy roku kalendarzowego, niezależnie od zmian pracodawców.

Przykład:

Jeśli pracownik wykorzysta cały urlop na żądanie u pracodawcy, u którego podjął pracę na początku roku, u nowego pracodawcy, u którego rozpoczyna pracę w tym samym roku kalendarzowym, nie będzie mógł wykorzystać ani jednego dnia urlopu na żądanie.

Jeśli u pierwszego pracodawcy wykorzystał 3 dni urlopu, u drugiego przysługiwać mu będzie 1 dzień urlopu.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Niewykorzystanie urlopu na żądanie

W przypadku niewykorzystania w danym roku kalendarzowym urlopu na żądanie z dniem 1 stycznia roku następnego urlop ten staje się urlopem wypoczynkowym zaległym. Pracownik będzie mógł z niego skorzystać w terminie uzgodnionym z pracodawcą.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK