| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać

Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać

Urlop okolicznościowy to dwa dni (lub jeden dzień) wolne od pracy w przypadku wystąpienia szczególnych okoliczności rodzinnych. Do takich okoliczności zalicza się ślub pracownika, urodzenie się mu dziecka, zgon i pogrzeb małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy pracownika.

Jeśli nastąpienie zdarzenia uzasadniającego przyznanie urlopu okolicznościowego jest z góry wiadome bądź przewidywalne (np. ślub), pracownik powinien już przed tym zdarzeniem wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o przyznanie dni wolnych.

Drugim warunkiem, który musi być spełniony, jest udokumentowanie nieobecności. Można przedstawić pracodawcy w najbliższym możliwym terminie akt urodzenia, małżeństwa, zgonu, a także inne imienne zaświadczenie od konkretnej instytucji.

Zobacz również: Forum Kadry - Urlopy

Niedotrzymanie terminu zawiadomienia

Niedotrzymanie terminu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie i przewidywanym okresie jej trwania może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie przez pracownika obowiązku określonego w przepisie, w szczególności obłożną chorobą połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym.

Dni wolne

Czy urlop powinien pokrywać się z czasem wystąpienia okoliczności, od których uzależnione jest jego przyznanie? Ustawodawca nie określił, kiedy należy wykorzystać dni wolne przyznane z tytułu urlopu okolicznościowego. Uważa się jednak, że nieobecność w pracy powinna wiązać się bezpośrednio ze zdarzeniem gwarantującym zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Co więcej, dwa dni wolne nie muszą być udzielone łącznie.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dni wolne od pracy. /Fot. Fotolia
Dni wolne od pracy. /Fot. Fotolia

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zentel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK