| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Praca u innego pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego

Praca u innego pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny może być udzielony przez pracodawcę tylko na pisemny wniosek pracownika. Nie wlicza się go do czasu pracy. Istnieje jednak możliwość udzielenia urlopu w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy i ten czas pracy wlicza się do okresu pracy u pracodawcy dotychczasowego.

Zatrudnienie pracownika u innego pracodawcy może nastąpić na podstawie umowy o pracę na czas określony bądź na czas wykonania określonej pracy. Czas pracy określają pracodawcy w porozumieniu. Wydaje się, że urlop bezpłatny udzielony w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy może ulec skróceniu bądź przedłużeniu. Wymaga to porozumienia pracodawców w tej sprawie oraz pisemnej zgody pracownika.

Zobacz: Inna praca podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego

Wliczanie do czasu pracy

Należy pamiętać, że czasu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 7 października 1998 r. (II UKN 334/98) okres urlopu bezpłatnego nie jest okresem zatrudnienia w rozumieniu art. 32 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin w związku z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw. Odmiennie od ogólnej reguły dotyczącej urlopów bezpłatnych okres pracy w innym zakładzie pracy wlicza się do czasu pracy u dotychczasowego pracodawcy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Urlop na pełnienie funkcji burmistrza

Inaczej jest w sytuacji udzielenia urlopu na pełnienie funkcji burmistrza czy jego zastępcy. Wypowiedział się w tej kwestii Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 stycznia 2005 r. (II UK 122/04). Urlop bezpłatny udzielony nauczycielowi przez szkołę na pełnienie z wyboru funkcji burmistrza lub jego zastępcy nie podlega na podstawie art. 1741 § 2 Kodeksu pracy wliczeniu do okresu pracy w szczególnym charakterze nauczyciela, warunkującego uprawnienie do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Praca u innego pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego. /Fot. Fotolia
Praca u innego pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego. /Fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK