Zatrudnienie pracownika u innego pracodawcy może nastąpić na podstawie umowy o pracę na czas określony bądź na czas wykonania określonej pracy. Czas pracy określają pracodawcy w porozumieniu. Wydaje się, że urlop bezpłatny udzielony w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy może ulec skróceniu bądź przedłużeniu. Wymaga to porozumienia pracodawców w tej sprawie oraz pisemnej zgody pracownika.
Zobacz: Inna praca podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego
reklama
reklama
Wliczanie do czasu pracy
Należy pamiętać, że czasu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 7 października 1998 r. (II UKN 334/98) okres urlopu bezpłatnego nie jest okresem zatrudnienia w rozumieniu art. 32 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin w związku z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw. Odmiennie od ogólnej reguły dotyczącej urlopów bezpłatnych okres pracy w innym zakładzie pracy wlicza się do czasu pracy u dotychczasowego pracodawcy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Urlop na pełnienie funkcji burmistrza
Inaczej jest w sytuacji udzielenia urlopu na pełnienie funkcji burmistrza czy jego zastępcy. Wypowiedział się w tej kwestii Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 stycznia 2005 r. (II UK 122/04). Urlop bezpłatny udzielony nauczycielowi przez szkołę na pełnienie z wyboru funkcji burmistrza lub jego zastępcy nie podlega na podstawie art. 1741 § 2 Kodeksu pracy wliczeniu do okresu pracy w szczególnym charakterze nauczyciela, warunkującego uprawnienie do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)