| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy można dopuścić do pracy pracownicę, która nie wykorzystała urlopu macierzyńskiego

Czy można dopuścić do pracy pracownicę, która nie wykorzystała urlopu macierzyńskiego

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownicy, która urodziła dziecko i nie skorzystała z przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Jeżeli pracodawca podejmie taką decyzję, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika i musi liczyć się z tym, że w razie kontroli PIP może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 tys. do 30 tys. złotych.

Nasza pracownica będąca w ciąży wystąpiła z wnioskiem o urlop wypoczynkowy, który został jej udzielony. W trakcie tego urlopu urodziła dziecko. Nie wystąpiła jednak o zasiłek macierzyński, ale po zakończeniu urlopu wypoczynkowego wróciła do pracy, oświadczając jednocześnie, że dzieckiem opiekuje się babcia. Jak w takiej sytuacji powinniśmy postąpić? Czy dopuszczenie pracownicy do pracy spowoduje dla nas jakieś konsekwencje?

Państwa pracownica nabyła prawo do urlopu macierzyńskiego z dniem porodu. Z uwagi na ochronną funkcję przepisów dotyczących pracowników będących rodzicami, pracownica nie może zrzec się prawa do tego urlopu. Państwa rolą jako pracodawcy jest wyegzekwowanie od pracownicy, aby skorzystała z przysługującego jej prawa. Dopuszczenie pracownicy do pracy stanowi bowiem wykroczenie przeciwko prawom pracownika, zagrożone karą grzywny od 1 tys. do 30 tys. złotych.

Urlop macierzyński jest okresem zwolnienia od pracy przysługującym z mocy ustawy. Przepisy Kodeksu pracy wskazują pośrednio na 3 cele udzielenia urlopu macierzyńskiego, tj.:

1) przygotowanie się kobiety do przewidywanego porodu, czego realizację stanowi przepis umożliwiający udzielenie urlopu macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 2 tygodni przed przewidywaną datą porodu (art. 180 § 3 Kodeksu pracy),

2) regeneracja sił psychicznych i fizycznych kobiety po przebytym porodzie, co wynika z przepisów Kodeksu pracy, które ustalają minimalny, 8-tygodniowy obowiązkowy okres korzystania z urlopu macierzyńskiego, nawet gdy nie zachodzi potrzeba opieki nad dzieckiem (art. 180 § 61, art. 1801, art. 181, art. 182 Kodeksu pracy),

3) zapewnienie odpowiedniej opieki nowonarodzonemu dziecku, co wynika w szczególności z norm, które określają minimalny okres korzystania z urlopu macierzyńskiego, po upływie którego opiekę nad dzieckiem może przejąć ojciec dziecka (art. 180 § 5 Kodeksu pracy).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »