| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracownicy podnoszącej kwalifikacje bez zgody pracodawcy przysługuje urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej

Czy pracownicy podnoszącej kwalifikacje bez zgody pracodawcy przysługuje urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej

Pracownica działu kadr (nie jest nauczycielem akademickim ani pracownikiem naukowym) przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa pracy. Czy mamy obowiązek udzielenia pracownicy urlopu w wymiarze 28 dni, jeśli nie kierowaliśmy jej na studia? Kiedy ewentualnie należy udzielić tego urlopu – przed obroną rozprawy doktorskiej czy wcześniej?

Termin udzielania urlopu na rozprawę doktorską

Przepisy nie regulują, kiedy należy udzielić pracownikowi urlopu na przygotowanie rozprawy doktorskiej. W praktyce przyjmuje się, że należy go udzielić przed terminem obrony rozprawy doktorskiej, co wskazywałoby, że termin ten powinien być ustalony w chwili składania wniosku o ten urlop. Na potwierdzenie tego faktu pracownik do wniosku o urlop w wymiarze 28 dni może dołączyć zaświadczenie, że jest studentem studiów doktoranckich wraz z informacją o planowanym terminie obrony.

WAŻNE!

Pracodawca powinien udzielić doktorantowi urlopu na przygotowanie rozprawy doktorskiej przed terminem jej obrony.

Często pracownicy proszą o udzielenie tego urlopu, aby przygotować się do zdania egzaminów na studiach doktoranckich np. w 2. czy 3. semestrze, jednak nie taki jest jego cel. W takich przypadkach pracodawca może więc odmówić udzielenia tego urlopu we wskazanych terminach.

Sankcje za nieudzielenie urlopu doktorantom

Co prawda, przestrzeganie przepisów dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie stanowi odrębnego przedmiotu kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, ale kwestia ta może stanowić przedmiot czynności kontrolnych podjętych na skutek skargi złożonej przez pracownika. Jeśli zostanie stwierdzone naruszenie przepisów dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych, inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie (art. 11 pkt 8 ustawy o PIP). Nieprzestrzeganie powyższych przepisów nie stanowi natomiast wykroczenia przeciwko prawom pracownika, a w konsekwencji nie może stanowić podstawy do ukarania pracodawcy grzywną (pismo GIP nr GPP-364–4560–56/10/PE/RP).

Podstawa prawna:

  • art. 5, art. 17, art. 18, art. 183a, art. 183b, art. 1031–1036 Kodeksu pracy,
  • art. 23 ustawy z 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz.U. Nr 65, poz. 595 ze zm.),
  • art. 11 pkt 8 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2012 r. poz. 404 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »