| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czynniki wpływające na wymiar urlopu wypoczynkowego

Czynniki wpływające na wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar jest uzależniony od stażu pracy, do którego wlicza się nie tylko okres faktycznego wykonywania pracy zawodowej, ale także inne określone przepisami prawa okresy, np. czas odbywania służby wojskowej.

Przykład

30 września pracodawca rozwiązał z pracownicą stosunek pracy w związku z likwidacją oddziału. Urlop wypoczynkowy będzie jej przysługiwał za 9 miesięcy pracy. Z uwagi na to, że pracownica ma prawo do 26 dni urlopu, będzie mogła wykorzystać 20 dni urlopu (9/12 x 26 = 19,5; po zaokrągleniu 20 dni).

Nauka a staż urlopowy

Do okresu, od którego zależy wymiar urlopu, zaliczamy także okres nauki. Podlega on jednak wliczeniu zgodnie z normatywnie ustalonym stażem pracy. Lata nauki nie pokrywają się ściśle z latami pracy.

Staż urlopowy wynikający z pobierania nauki uzależniony jest od zdobytego poziomu wykształcenia. Wlicza się zatem:

  • przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata – z tytułu ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej,
  • przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej,
  • 5 lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych,
  • 4 lata – z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej,
  • 6 lat – z tytułu ukończenia szkoły policealnej,
  • 8 lat – z tytułu ukończenia szkoły wyższej.

Należy zaznaczyć, że okresy nauki nie podlegają sumowaniu i jeżeli pracownik ukończył kolejno kilka szkół, zawsze bierze się pod uwagę jedną szkołę, której ukończenie daje pracownikowi najkorzystniejszy staż. Sumowaniu nie podlega także ukończenie więcej niż jednej szkoły tego samego typu, np. uzyskanie dyplomu dwóch szkół wyższych.

Przy wliczaniu do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, nauki należy brać pod uwagę wyłącznie okres nauki ukończonej, tj. stwierdzonej świadectwem lub dyplomem ukończenia szkoły, zgodnie z obowiązującymi w szkolnictwie przepisami. Jeżeli pracownik równocześnie pobiera naukę i pracuje, okres nauki wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, tylko wówczas, gdy będzie to korzystniejsze dla pracownika.

Pracownik w NSR

Okres czynnej służby wojskowej jest zaliczany do pracowniczego stażu pracy na warunkach określonych w art. 120 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej i zależy od terminu podjęcia pracy po zakończeniu służby.

Tylko takiemu pracownikowi, który w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę u pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby, czas jej odbywania wlicza się do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy – w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy.

Przykład

Pracownik wstąpił do NSR i w związku z tym został powołany do odbycia obowiązkowych ćwiczeń na poligonie. Na czas ich odbywania pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Jednak ten okres zalicza się pracownikowi zarówno do ogólnego stażu zawodowego, jak również do zakładowego stażu pracy, pod warunkiem że podjął zatrudnienie w ciągu 30 dni od zakończenia ćwiczeń.

Podstawa prawna:

  • art. 120, art. 124 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2012 r. poz. 461 ze zm.),
  • art. 152 i nast. Kodeksu pracy.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK