| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego przy pracy na część etatu i przy obniżonej normie czasu pracy

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego przy pracy na część etatu i przy obniżonej normie czasu pracy

Zatrudniamy pielęgniarkę na umowę o pracę w wymiarze 0,3 etatu. Jej dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godz. i 35 min. Ile urlopu wypoczynkowego w dniach/godzinach przysługuje tej pracownicy?

Państwa pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 6 albo 8 dni (zależnie od stażu pracy) na cały rok kalendarzowy. W przeliczeniu na godziny jest to 45 godzin i 30 minut (przy 6 dniach urlopu) albo 60 godzin i 40 minut (przy 8 dniach urlopu).

Wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, z uwzględnieniem wymiaru urlopu obowiązującego tego pracownika przy zatrudnieniu na pełny etat. Wymiar urlopu przysługującego pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat – 20 albo 26 dni – uzależniony jest tylko od stażu pracy. Jeżeli pracownik ma staż urlopowy krótszy niż 10 lat, przysługuje mu 20 dni urlopu. W przypadku gdy pracownik ma staż urlopowy wynoszący co najmniej 10 lat, ma prawo do 26 dni urlopu. Przy obliczaniu wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy należy pamiętać, że niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Przy obliczaniu urlopu wypoczynkowego niepełnoetatowca wymiar urlopu wypoczynkowego zaokrąglamy w górę do pełnych dni.

Jeżeli Państwa pracownica jest zatrudniona w wymiarze 0,3 etatu, to wymiar urlopu wypoczynkowego, przysługującego jej na cały rok kalendarzowy, wynosi 6 albo 8 dni, zależnie od jej stażu pracy. Wynika to z następujących obliczeń:

  • 0,3 x 20 dni = 6 dni urlopu (jeżeli pracownica jest zatrudniona krócej niż 10 lat),
  • 0,3 x 26 dni = 7,8 dnia, co należy zaokrąglić w górę do 8 dni urlopu (jeżeli pracownica jest zatrudniona co najmniej 10 lat).

Taki sposób ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy dotyczy zarówno pracownika, który podjął pierwszą w swoim życiu pracę w ramach stosunku pracy, jak i pracownika, dla którego jest to urlop wypoczynkowy w kolejnym roku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik podjął po raz pierwszy pracę w ramach stosunku pracy – na 0,3 etatu. Jego norma czasu pracy wynosi 8 godzin. Wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – na cały rok kalendarzowy – wynosi 6 dni. Taki pracownik nabywa – w pierwszym kalendarzowym roku pracy – prawo do urlopu w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Zatem z upływem każdego miesiąca pracy nabywa on prawo do 1/12 x 6 dni urlopu, co daje 1/2 dnia urlopu, tj. 4 godziny.

Nie ma przy tym podstaw prawnych, aby zaokrąglać wymiar tego urlopu w górę do pełnych dni kalendarzowych.

Natomiast, jeżeli byłby to dla pracownika kolejny kalendarzowy rok pracy, to miałby on prawo do urlopu w wymiarze:

  • całych 6 dni – gdyby pozostawał w zatrudnieniu przez cały rok kalendarzowy albo
  • części z tych 6 dni – gdyby pozostawał w zatrudnieniu tylko przez część roku. Wówczas wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego byłby ustalany proporcjonalnie do okresu pozostawania w zatrudnieniu w danym roku (1/12 za każdy miesiąc), przy czym tu także niepełny dzień urlopu należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia.

Przy udzielaniu pracownikowi tak ustalonego urlopu wypoczynkowego znaczenie ma obowiązująca go norma czasu pracy. W przypadku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego pracodawca powinien go przeliczyć na godziny (art. 1542 § 1 Kodeksu pracy) zgodnie z zasadą, że przy udzielaniu urlopu 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Dotyczy to tych pracowników, których obowiązuje 8-godzinna dobowa norma czasu pracy. Natomiast, jeżeli dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa, to wówczas 1 dzień urlopu odpowiada tej niższej normie, np. 7 godzinom i 35 minutom, tak jak w przypadku Państwa pracownicy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK