| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Do 30 września trzeba udzielić pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych

Do 30 września trzeba udzielić pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych

Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. W bieżącym roku po raz pierwszy zaległych urlopów za 2011 r. należy udzielać pracownikom najpóźniej do 30 września, a nie jak do tej pory do 31 marca.

WAŻNE!

W okresie wypowiedzenia pracownik ma obowiązek wykorzystać na żądanie pracodawcy zarówno bieżący, jak i zaległy urlop wypoczynkowy.

Kiedy nie trzeba udzielać zaległego urlopu

Są sytuacje, kiedy pracodawca nie musi udzielać pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego. Jest tak wówczas, gdy udzielenie tego urlopu jest niemożliwe w terminie do końca września kolejnego roku np. z powodu choroby pracownika czy urlopu macierzyńskiego. W takich przypadkach pracodawca nie ponosi żadnych sankcji za nieudzielenie pracownikowi w terminie urlopu zaległego.

PRZYKŁAD

Pracownik wykorzystywał w grudniu 2011 r. urlop wypoczynkowy. W czasie tego urlopu zachorował. Z tego powodu nie wykorzystał całego urlopu za ubiegły rok. Pracownik cały czas przebywa na zwolnieniu lekarskim, następnie prawdopodobnie otrzyma świadczenie rehabilitacyjne, które będzie pobierać do końca grudnia 2012 r. W takiej sytuacji pracodawca nie udzieli pracownikowi zaległego urlopu za 2011 r. do końca września 2012 r. i nie będzie za to ukarany przez PIP.

Część ekspertów prawa pracy dopuszcza możliwość przesunięcia zaległego urlopu na okres poza 30 września danego roku – na wniosek pracownika. Zgodnie z tym poglądem, jeżeli udzielenie urlopu w innym terminie niż do końca września danego roku jest dla pracownika korzystniejsze, to nie ma przeszkód, aby pracodawca się na to zgodził. Pracodawca powinien wówczas przechowywać pisemną prośbę pracownika w tej sprawie na wypadek kontroli PIP. Jednak stanowisko to jest krytykowane z tego względu, że przesunięcie na prośbę pracownika zaległego urlopu poza 30 września danego roku jest niezgodne z przepisami prawa pracy, a zatem nieważne (art. 18 w związku z art. 168 Kodeksu pracy).

Ekwiwalent za zaległy urlop

W przypadku zakończenia stosunku pracy i niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze pracownikowi przysługuje prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (art. 171 Kodeksu pracy). Może się wówczas zdarzyć, że w dniu zakończenia stosunku pracy pracownikowi przysługuje zaległy urlop wypoczynkowy z kilku różnych lat. W takim przypadku kwestię ustalania wynagrodzenia, z jakiego trzeba naliczać pracownikowi ekwiwalent pieniężny, rozstrzygnął Sąd Najwyższy. W wyroku z 15 października 1976 r. (I PRN 71/76, OSNC 1977/5-6/97) stwierdził, że wysokość ekwiwalentu oblicza się na podstawie wynagrodzenia z okresu poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy również wówczas, gdy ekwiwalent przysługuje za urlopy należne za poprzednie lata pracy. Pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent w ostatnim dniu zatrudnienia.

PRZYKŁAD

Pracownik pracował wiele lat jako przedstawiciel handlowy, a rok temu awansował na stanowisko kierownika sprzedaży i otrzymał podwyżkę. Ma on zaległy urlop za ostatnie 3 lata (nie wykorzystał ani jednego dnia urlopu). Pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę i umowa uległa rozwiązaniu. Wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zarówno za ostatni rok pracy w charakterze kierownika sprzedaży, jak i za okres, gdy pracownik był jeszcze przedstawicielem handlowym, będzie ustalona na podstawie wynagrodzenia otrzymywanego przez niego na stanowisku kierownika sprzedaży.

Przy obliczaniu ekwiwalentu za zaległy urlop należy stosować współczynnik urlopowy, jaki obowiązuje pracownika w dniu rozwiązania umowy o pracę. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że ekwiwalent jest naliczany za urlop wypoczynkowy przysługujący za rok, w którym obowiązywał inny współczynnik urlopowy. W 2012 r. współczynnik urlopowy dla pracowników pracujących od poniedziałku do piątku wynosi 21. Tyle samo wynosił w 2011 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK