| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy można udzielić zaliczkowo urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który po raz pierwszy podjął pracę

Czy można udzielić zaliczkowo urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który po raz pierwszy podjął pracę

Od 18 czerwca 2012 r. zawarliśmy umowę o pracę z osobą, która nie wykonywała wcześniej pracy w ramach stosunku pracy (we wrześniu ukończyła studia wyższe, od października 2011 r. do lutego 2012 r. świadczyła pracę w kancelarii prawnej na podstawie umowy zlecenia). Pracownica wystąpiła ostatnio z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego w lipcu 2012 r. w wymiarze 5 dni ze względów osobistych. Zgadzamy się na skorzystanie przez pracownicę z tego urlopu. Czy jednak dopuszczalne jest zaliczkowe udzielanie urlopu wypoczynkowego?

Nie mogą Państwo udzielić pracownicy urlopu wypoczynkowego zaliczkowo. Pracownicy można udzielić jedynie płatnych dni wolnych od pracy, ale nie będą one traktowane jak urlop wypoczynkowy. Udzielając jednak pracownicy dni wolnych, nie będą Państwo mogli zmniejszyć jej wymiaru urlopu wypoczynkowego, do którego nabędzie ona prawo w czasie zatrudnienia u Państwa.

Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują możliwości udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego zaliczkowo, gdy nie nabył on jeszcze do niego prawa. Odstępstwa od zasady udzielania urlopu dopiero po nabyciu do niego prawa dotyczą wyjątkowych sytuacji, wyraźnie określonych przepisami prawa pracy. Przykładowo, przepisy dopuszczają udzielenie urlopu zaliczkowo pracownikowi młodocianemu. Takiemu pracownikowi pracodawca może udzielić zaliczkowo urlopu wypoczynkowego w okresie ferii szkolnych, jeżeli młodociany złoży w tej sprawie wniosek (art. 205 § 3 Kodeksu pracy). W przedstawionej przez Państwa sytuacji taka możliwość nie została jednak przewidziana.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 5 lutego 1980 r. (I PRN 3/80, OSPIKA 1981/3/43), „udzielenie przez pracodawcę pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nie nabył jeszcze prawa do urlopu, nie uprawnia do „potrącania” tego urlopu z urlopu należnego pracownikowi w roku następnym”. Treść przedstawionego wyroku można odnieść również do sytuacji przedstawionej w Państwa pytaniu. Pracodawca także w przypadku pierwszego urlopu może udzielić pracownikowi urlopu tylko w takim wymiarze, w jakim pracownik nabył do niego prawo.

WAŻNE!

Udzielenie przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nie nabył jeszcze prawa, nie uprawnia pracodawcy do „potrącenia” tego urlopu z urlopu należnego pracownikowi po nabyciu do niego prawa.

Wykorzystanie przez pracownika będącego w pierwszym roku pracy urlopu zaliczkowo nie wykluczy nabycia przez niego prawa do urlopu po przepracowaniu miesiąca i niejako spowoduje zdublowanie wymiaru urlopu.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »