| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Nieprawidłowe zapisy w sprawie urlopów wypoczynkowych w regulaminie pracy

Nieprawidłowe zapisy w sprawie urlopów wypoczynkowych w regulaminie pracy

W regulaminie pracy ustaliliśmy, że pracownicy nie mogą korzystać z urlopów wypoczynkowych w grudniu danego roku, poza przypadkami udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopach rodzicielskich (macierzyńskim, ojcowskim itp.) na wniosek pracownika. Co roku w tym miesiącu mamy bowiem duże spiętrzenie prac w firmie. Czy taki zapis w regulaminie pracy jest dopuszczalny?

Taki zapis w regulaminie pracy jest niedopuszczalny. Oprócz tego, że pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu pracownikom wracającym po urlopach rodzicielskich, powinien również udzielić pracownikowi urlopu na żądanie. Poza tym wprowadzony zapis w regulaminie pracy niczemu nie służy. Pracodawca może bowiem poza szczególnymi przypadkami zawsze odmówić pracownikom udzielenia urlopu wypoczynkowego ze względu na zapewnienie w zakładzie normalnego toku prac, a nie ze względu na wskazane w pytaniu postanowienia regulaminu pracy.

Z przepisów w zakresie udzielania urlopów wypoczynkowych wynika, że generalnie o terminie wykorzystania przez pracownika urlopu decyduje pracodawca. Udzielając pracownikom urlopu, bierze on pod uwagę nie tylko wnioski pracowników, ale i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Dotyczy to zarówno urlopów, których pracodawca udziela zgodnie z planem urlopów, jak i urlopów, których udziela po porozumieniu z pracownikiem (art. 163 § 1 i 11 k.p.). A zatem nie każdy wniosek urlopowy pracownika musi zostać przez pracodawcę zaakceptowany.

Jednak w pewnych przypadkach pracodawca jest zobowiązany zaakceptować wniosek pracownika, udzielając mu urlopu we wnioskowanym terminie.

Dotyczy to pracowników, którzy chcieliby wykorzystać urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie:

  • macierzyńskim (art. 163 § 3 k.p.) i dodatkowym urlopie macierzyńskim (art. 1821 § 6 k.p.),
  • ojcowskim (art. 1823 § 3 k.p.),
  • na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 183 § 1 zd. 2 k.p.) i dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 183 § 4 k.p.), a także
  • młodocianego uczęszczającego do szkoły, który chce wykorzystać urlop w okresie ferii szkolnych (art. 205 § 3 k.p.).

A zatem tych pracowników nie mogą dotyczyć postanowienia regulaminu pracy wyłączające możliwość korzystania z urlopu w pewnym okresie roku. Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują bowiem w ogóle prawa pracodawcy do odmowy udzielenia takiemu pracownikowi urlopu wypoczynkowego w jednym z wymienionych wyżej okresów.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »