| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Nieprawidłowe zapisy w sprawie urlopów wypoczynkowych w regulaminie pracy

Nieprawidłowe zapisy w sprawie urlopów wypoczynkowych w regulaminie pracy

W regulaminie pracy ustaliliśmy, że pracownicy nie mogą korzystać z urlopów wypoczynkowych w grudniu danego roku, poza przypadkami udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopach rodzicielskich (macierzyńskim, ojcowskim itp.) na wniosek pracownika. Co roku w tym miesiącu mamy bowiem duże spiętrzenie prac w firmie. Czy taki zapis w regulaminie pracy jest dopuszczalny?

Ponadto każdy pracownik uprawniony do urlopu wypoczynkowego może wykorzystać do 4 dni urlopu w roku kalendarzowym w trybie urlopu na żądanie (art. 1672 k.p.). Co do zasady pracodawca nie może odmówić udzielenia tego urlopu w żądanym przez pracownika terminie. W świetle orzecznictwa sądowego jest to dopuszczalne tylko w wyjątkowych przypadkach. W wyroku z 26 stycznia 2005 r. (II PK 197/04, OSNP 2005/17/271) Sąd Najwyższy stwierdził, że „(...) może zaistnieć sytuacja, gdy we wskazanym przez pracownika terminie wystąpi spowodowana ważnymi przyczynami potrzeba jego obecności w zakładzie pracy. Skoro pracodawca może odwołać pracownika z urlopu z powodu wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, to może także w razie zaistnienia takich okoliczności sprzeciwić się wykorzystaniu urlopu na żądanie i nakazać pracownikowi obecność w pracy. Rozpoczęcie i wykorzystywanie urlopu w takiej sytuacji może być traktowane w kategoriach odmowy wykonania polecenia i nieobecność pracownika w pracy może być uznana za nieusprawiedliwioną (...)”. Zdaniem Sądu Najwyższego obowiązek udzielenia urlopu „na żądanie” nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić takiemu żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które wymagają obecności pracownika w pracy.

Należy przyjąć, że nie jest jednak możliwe nieudzielenie pracownikowi urlopu na żądanie tylko z powodu dużego natężenia pracy w zakładzie pracy. Decydując o udzieleniu bądź nieudzieleniu pracownikowi urlopu na żądanie, pracodawca powinien wziąć pod uwagę charakter tego urlopu, społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa do tego urlopu i zasady współżycia społecznego. Urlop na żądanie umożliwia pracownikowi nieświadczenie pracy, gdy w nagłych sytuacjach jest to niemożliwe bądź znacznie utrudnione. Takie sytuacje mogą mieć miejsce w trakcie całego roku.

Postanowienie regulaminu pracy, że w grudniu pracodawca nie udziela pracownikom urlopów, nie może dotyczyć urlopu na żądanie.

Z przepisów urlopowych wynika, że pracodawca w każdym konkretnym przypadku powinien ocenić, czy udzielić pracownikowi urlopu we wnioskowanym terminie czy nie. Dotyczy to nie tylko urlopu na żądanie, ale i „zwykłego” urlopu. Zapis w regulaminie pracy dotyczący nieudzielania pracownikom urlopów w grudniu mógłby mieć charakter wyłącznie informacyjny. Mogłoby z niego jedynie wynikać, że (poza przypadkami, o których mowa wyżej) ze względu na znaczne natężenie pracy w grudniu urlopy wypoczynkowe są udzielane pracownikom tylko w wyjątkowych przypadkach. Taki zapis nie zamyka bowiem pracownikom możliwości składania wniosków o urlop w tym miesiącu. Jeżeli pracodawca nie chce zaakceptować wniosku pracownika o urlop, powinien odmówić ze względu na konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie pracy (jest to przesłanka ustawowa odmowy udzielenia urlopu), a nie ze względu na taki zapis w regulaminie pracy.

Zapis, który znajduje się w regulaminie pracy, należy zmienić, uwzględniając możliwość wykorzystania przez pracowników w grudniu także urlopu na żądanie, albo usunąć.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK