| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Zmiana miejsca pracy w ciągu roku wpływa na sposób korzystania przez pracownika z wypoczynku

Zmiana miejsca pracy w ciągu roku wpływa na sposób korzystania przez pracownika z wypoczynku

Zmieniając miejsce pracy w ciągu roku kalendarzowego, pracownik u każdego pracodawcy nabywa urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia. Nie zawsze jednak pracodawca musi mu udzielić urlopu w wymiarze, jaki wynika z zasady proporcjonalności.

Po drugie - pracownik wykorzysta do tego dnia urlop w wymiarze niższym niż wynikający z okresu zatrudnienia przypadającego do dnia ustania stosunku pracy. W takim przypadku pracodawca jest obowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za wymiar urlopu stanowiący różnicę między urlopem proporcjonalnym a urlopem wykorzystanym. W przypadku podjęcia kolejnego zatrudnienia w tym samym roku kalendarzowym pracownik będzie miał prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia przypadającego do końca roku.

Po trzecie - pracownik wykorzysta do tego dnia urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z okresu zatrudnienia przypadającego do dnia ustania stosunku pracy. W takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, zaś kolejny pracodawca, ustalając urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia tego pracownika przypadającego do końca roku kalendarzowego, stosuje zasadę, zgodnie z którą łączny wymiar urlopu u pierwszego i kolejnego pracodawcy nie może w danym roku kalendarzowym przekroczyć 26 dni.


ZASADY USTALANIA WYMIARU URLOPU

Ustalając urlop w wymiarze proporcjonalnym pamiętaj, że:
• niepełny miesiąc zatrudnienia traktujemy jak pełny miesiąc pracy,
• niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia,
• rozwiązanie i nawiązanie kolejnego stosunku pracy w tym samym miesiącu kalendarzowym oznacza, że urlop za ten miesiąc należy się od pierwszego pracodawcy,
• łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym w razie zatrudniania się u kolejnych pracodawców nie może, co do zasady, przekroczyć wymiaru określonego w kodeksie pracy.

PRZYKŁAD
CAŁY URLOP U PIERWSZEGO PRACODAWCY

Pracownik w lutym i marcu 2007 r. wykorzystał 26 dni urlopu wypoczynkowego. Umowa o pracę rozwiązała się 30 kwietnia. Pracownik podjął kolejne zatrudnienie 1 maja. Kolejny pracodawca nie ma wobec tego pracownika żadnych zobowiązań urlopowych za rok 2007.

PRZYKŁAD
PRACODAWCA WYPŁACA EKWIWALENT

Pracownik do dnia ustania zatrudnienia, tj. do 31 marca 2007 r. wykorzystał dwa dni urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu proporcjonalnego wynosi natomiast siedem dni (3/12 z 26 dni, co po zaokrągleniu w górę daje siedem dni urlopu). Zatem pracodawca jest obowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za niewykorzystaną część urlopu, tj. za pięć dni. W przypadku podjęcia kolejnego zatrudnienia, np. z dniem 1 kwietnia, pracownik ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia do końca roku, tj. 9/12 z 26 dni, co po zaokrągleniu w górę daje 20 dni urlopu. Kolejny pracodawca będzie jednak zobowiązany do udzielenia 19, nie zaś 20 dni urlopu, bowiem łączny wymiar urlopu pracownika w danym roku kalendarzowym w przypadku pozostawania w zatrudnieniu u kolejnych pracodawców nie może przekroczyć 26 dni.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Krawczyk

Szef Departamentu Korporacyjnego Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. Jest adwokatem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym w renomowanych kancelariach prawnych w Polsce i za granicą. Jej doświadczenie w zakresie prawa pracy obejmuje doradztwo w zakresie m.in. czasu pracy, zwolnień grupowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy (z zachowaniem okresu wypowiedzenia i w trybie dyscyplinarnym), zakazów konkurencji, nawiązywania stosunku pracy z menedżerami zarządzającymi, obowiązków pracodawcy i pracowników, rodzicielstwa, chorób pracowników oraz sporów przed sądami pracy. Doradza jako ekspert z zakresu prawa pracy w procesach restrukturyzacji spółek i reorganizacji grup kapitałowych. Do jej klientów należą renomowane firmy i grupy kapitałowe z sektorów produkcyjnego, handlu detalicznego, wydawniczego, IT i usługowego. Często wyjaśnia sposób stosowania poszczególnych regulacji z zakresu prawa pracy na łamach prasy i w mediach. Specjalizuje się również w procesach przeprowadzania inwestycji, tworzenia joint venture, w transakcjach fuzji i przejęć oraz reorganizacji spółek. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu w Poznaniu, Europeistyki na tym samym wydziale ze specjalizacją prawo Unii Europejskiej oraz Wydziału Prawa i Nauk o Państwie na Uniwersytecie w Bonn, gdzie uzyskała tytuł magistra prawa porównawczego. Odbyła staż w Komisji Europejskiej w Brukseli w Dyrektoriacie Generalnym Rynku Wewnętrznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK