| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jakie są skutki udzielenia urlopu w wyższym wymiarze

Jakie są skutki udzielenia urlopu w wyższym wymiarze

Pracodawca musi udzielić urlopu w wymiarze, na jaki zgodził się, podpisując wniosek urlopowy pracownika. W przypadku udzielenia urlopu w zbyt wysokim wymiarze pracodawca nie może żądać odpracowania nienależnych pracownikowi dni urlopu.

Zgoda pracownika

Odpracowanie „nadprogramowego” urlopu wypoczynkowego może nastąpić tylko i wyłącznie za zgodą pracownika.

Przykład

Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wypoczynkowego (podpisał wniosek, co zgodnie z przyjętą procedurą oznacza udzielnie urlopu). Dzień przed rozpoczęciem urlopu pracodawca chciał dokonać jego korekty (z 26 do 20 dni). Jednak pracownik odmówił i pokazał mu kupiony już bilet na zagraniczną wycieczkę na okres udzielonego urlopu.

W takim przypadku pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego. Jeżeli to zrobi – pracownik będzie mógł, na zasadach ogólnych, dochodzić od niego odszkodowania, np. za rezygnację z wycieczki czy skrócenie pobytu w hotelu.

Pracodawca może jednak porozumieć się z pracownikiem i na jego wniosek zmienić mu harmonogram czasu pracy i zaplanować dni wolne z tytułu np. świąt i przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy na „nadprogramowe” dni udzielonego urlopu wypoczynkowego.

Będzie to jednak dopuszczalne pod warunkiem, że:

  • w firmie nie obowiązuje sztywny rozkład czasu pracy, np. praca zawsze od poniedziałku do piątku,
  • nie spowoduje naruszenia okresów odpoczynku tygodniowego pracownika,
  • pracownik będzie chciał współpracować z pracodawcą.

Pracodawca nie ma również możliwości pomniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego w kolejnym roku kalendarzowym. W każdym roku kalendarzowym pracownik nabywa prawo do nowej puli urlopu wypoczynkowego. Pracodawca nie może zatem poinformować pracownika, że ze względu na to, iż np. w 2012 r. udzielił mu o 6 dni urlopu wypoczynkowego za dużo, to w 2013 r. udzieli mu o 6 dni urlopu mniej.

Brak możliwości wycofania się z udzielonego urlopu

W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć (art. 84 k.c. w zw. z art. 300 k.p.).

W opisanym wyżej przypadku pracodawca nie będzie mógł wycofać się z czynności prawnej, jaką było udzielenie 26, a nie 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Pracodawca nie będzie mógł powołać się na błąd, gdyż:

  • nie zażądał od pracownika dyplomu ukończenia studiów, czyli nie sprawdził, do ilu dni urlopu wypoczynkowego pracownik faktycznie był uprawniony,
  • pracownik nie musi znać się na sprawach kadrowych i wiedzieć, czy został mu udzielony urlop wypoczynkowy w odpowiednim wymiarze.

Pracodawca nie będzie mógł także żądać od pracownika odpracowania urlopu udzielonego w zbyt dużym wymiarze.

Inna byłaby sytuacja, gdyby pracownik celowo wprowadził pracodawcę w błąd. Jeżeli błąd wywołała druga strona podstępnie, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej (art. 86 k.c. w zw. z art. 300 k.p.).

Przykład

Pracownik posługiwał się podrobionym dyplomem ukończenia studiów wyższych, dzięki czemu został mu naliczony urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni. Pracodawca może zwolnić takiego pracownika w związku z utratą do niego zaufania, nie ma też obowiązku wypłacenia mu ekwiwalentu pieniężnego za 26 dni urlopu (które mu naliczył za dany rok). Może ustalić liczbę dni urlopu proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, biorąc za podstawę tylko 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

  • § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.),
  • art. 84, 86 k.c. w zw. z art. 300 k.p.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK