| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Kiedy pracownik uzyska prawo do urlopu uzupełniającego

Kiedy pracownik uzyska prawo do urlopu uzupełniającego

Pracownik skończył studia 18 czerwca 2010 r. i rozpoczął pracę 1 września 2010 r. na podstawie umowy na czas nieokreślony. Kiedy nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni?

Pracownik uzyska prawo do 26 dni urlopu z dniem 31 sierpnia 2012 r. W dniu 1 września nabędzie prawo do 6 dni urlopu uzupełniającego za rok 2012.

Na wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika obok okresów zatrudnienia ma wpływ czas trwania nauki i rodzaj ukończonej szkoły. I tak, z tytułu ukończenia szkoły wyższej wynosi on 8 lat (art. 155 k.p.). Jednak warunkiem zaliczenia okresu nauki do stażu urlopowego jest jej ukończenie. Ukończenie nauki w szkole powinno być stwierdzone świadectwem lub dyplomem. Tylko na tej podstawie można zaliczyć okres nauki do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu.

Należy pamiętać, że okresy te nie podlegają sumowaniu. W sytuacji gdy pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, lub okres nauki – zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Tak więc wymiar stażu pracy pracownika, który ukończył studia i przepracował 2 lata, wynosi:

  • 2 lata z tytułu pracy,
  • 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej.

Łącznie staż pracy liczony do celów urlopowych wyniesie 10 lat.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Artur Przyszło

Specjalista z dziedziny rachunkowości budżetowej. Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował w jednym z głównych urzędów centralnych w departamencie nadzoru i kontroli. Czynny zawodowo główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej. Wykładowca akademicki i doświadczony trener szkoleń z zakresu tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Ponadto realizuje projekty szkoleniowe i doradcze w sferze przedsiębiorstw w zakresie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przeprowadza zleconą kontrolę jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prawidłowości ich funkcjonowania pod względem wprowadzonych procedur kontroli zarządczej, polityki rachunkowości, a także prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor artykułów w prasie branżowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK