| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > W jakim terminie przedawni się urlop wypoczynkowy za 2010 r. i 2011 r.

W jakim terminie przedawni się urlop wypoczynkowy za 2010 r. i 2011 r.

Pracownica ma zaległy urlop wypoczynkowy za 2010 r. i 2011 r. Nie wykorzystała go z powodu długotrwałej choroby. Pracownica zachorowała pod koniec 2010 r. w trakcie korzystania z urlopu wypoczynkowego za 2010 r., który został wówczas przerwany. Obecnie pracownica przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym i nadal jest u nas zatrudniona. W jakim terminie przedawni się urlop wypoczynkowy pracownicy za 2010 r. i 2011 r.?

Urlop wypoczynkowy pracownicy za 2010 r. przedawni się od 1 kwietnia 2014 r., a urlop za 2011 r. ulegnie przedawnieniu od 1 października 2015 r. Roszczenia ze stosunku pracy (w tym prawo do urlopu wypoczynkowego) przedawniają się bowiem z upływem 3 lat od dnia wymagalności roszczenia.

Roszczenie jest wymagalne w momencie, gdy wierzyciel może żądać jego spełnienia od dłużnika. W przypadku roszczenia o udzielenie urlopu wypoczynkowego wierzycielem jest pracownik, a dłużnikiem pracodawca.

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielony:

  • w pierwszej kolejności – do końca roku kalendarzowego, w którym pracownik nabył do niego prawo,
  • jeżeli nie jest to możliwe z przyczyn dotyczących pracownika lub pracodawcy – najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Jednak możliwość wykorzystania urlopu zaległego najpóźniej do 30 września istnieje dopiero od 1 stycznia 2012 r., zatem dotyczy takiego urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w 2011 r. i nie wykorzystał go w tym roku. Urlop ten stał się bowiem 1 stycznia 2012 r. urlopem zaległym, a wówczas obowiązywały już zmienione przepisy.

Urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo w 2010 r. i który nie został przez niego wykorzystany w tym roku, 1 stycznia 2011 r. stał się urlopem zaległym. Zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami, takiego urlopu należało udzielić do końca marca 2011 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK