| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy można wprowadzić zakaz korzystania z urlopów wypoczynkowych w niektórych miesiącach

Czy można wprowadzić zakaz korzystania z urlopów wypoczynkowych w niektórych miesiącach

W regulaminie pracy ustaliliśmy, że pracownicy nie mogą korzystać z urlopów wypoczynkowych w grudniu danego roku, poza przypadkami udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopach rodzicielskich (macierzyńskim, ojcowskim itp.) na wniosek pracownika. Co roku w tym miesiącu mamy bowiem duże spiętrzenie prac w firmie. Czy taki zapis w regulaminie pracy jest dopuszczalny? Pracownicy uważają takie postanowienie za niezgodne z prawem.

Należy przyjąć, że nie jest jednak możliwe nieudzielenie pracownikowi urlopu na żądanie tylko z powodu dużego natężenia pracy w zakładzie pracy. Decydując o udzieleniu bądź nieudzieleniu pracownikowi urlopu na żądanie pracodawca powinien mieć bowiem na względzie charakter tego urlopu, społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa do tego urlopu i zasady współżycia społecznego. Urlop na żądanie umożliwia pracownikowi nieświadczenie pracy, gdy w nagłych sytuacjach jest to niemożliwe bądź znacznie utrudnione. Takie sytuacje mogą mieć miejsce w trakcie całego roku.

PRZYKŁAD

Pracownik zgłosił żądanie udzielenia mu urlopu, ponieważ musi odebrać ze szpitala obłożnie chorą kuzynkę, która nie ma innych krewnych, którzy mogliby to zrobić. Inny pracownik zgłosił żądanie udzielenia mu urlopu, ponieważ jest awaria sieci wodociągowej i musi udostępnić mieszkanie ekipie, która ją naprawia. W takich przypadkach odmowa udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie motywowana tylko nawałem pracy w zakładzie mogłaby być potraktowana jako naruszenie zasad współżycia społecznego. Inaczej byłoby tylko wtedy, gdyby nieobecność w pracy tych pracowników groziła pracodawcy znaczną szkodą majątkową.

Zatem postanowienie regulaminu pracy, że w grudniu pracodawca nie udziela pracownikom urlopów, nie może dotyczyć urlopu na żądanie.

Z przepisów urlopowych wynika, że pracodawca w każdym konkretnym przypadku powinien ocenić, czy udzielić pracownikowi urlopu we wnioskowanym terminie czy nie. Dotyczy to nie tylko urlopu na żądanie, ale i „zwykłego” urlopu. Zapis w regulaminie pracy dotyczący nieudzielania pracownikom urlopów w grudniu mógłby mieć charakter wyłącznie informacyjny. Mogłoby z niego jedynie wynikać, że (poza przypadkami, o których mowa wyżej) ze względu na znaczne natężenie pracy w grudniu urlopy wypoczynkowe są udzielane pracownikom tylko w wyjątkowych przypadkach. Taki zapis nie zamyka bowiem pracownikom możliwości składania wniosków o urlop w tym miesiącu. Jeżeli pracodawca nie chce zaakceptować wniosku pracownika o urlop, powinien odmówić ze względu na konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie pracy (jest to przesłanka ustawowa odmowy udzielenia urlopu), a nie ze względu na taki zapis w regulaminie pracy.

Zatem zapis, który znajduje się w Państwa regulaminie pracy, należy zmienić, uwzględniając możliwość wykorzystania przez pracowników w grudniu także urlopu na żądanie, albo usunąć.

Podstawa prawna:

  • art. 163 § 1 i § 11, art. 163 § 3, art. 1672, art. 1821 § 6, art. 1823 § 3, art. 183 § 1, art. 183 § 4, art. 205 § 3 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Rozpoczęcie urlopu „na żądanie” (art. 1672 Kodeksu pracy) przed udzieleniem go przez pracodawcę może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, będącą ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 16 września 2008 r., II PK 26/08, OSNP 2010/3–4/36)
  • Udzielenie urlopu wypoczynkowego, także na żądanie (art. 1672 Kodeksu pracy), pracownikowi niezdolnemu do pracy z powodu choroby jest niezgodne z prawem. (Wyrok Sądu Najwyższego z 28 października 2009 r., II PK 123/09, OSNP 2011/11–12/148)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK