| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Udzielenie przerwanego urlopu wypoczynkowego, z którego pracownica korzystała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Udzielenie przerwanego urlopu wypoczynkowego, z którego pracownica korzystała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym udzielonym jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W czasie tego urlopu zachorowała. Czy musimy udzielić jej niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?

Jednak w tym przypadku katalog okoliczności skutkujących przerwaniem rozpoczętego już urlopu wypoczynkowego jest zamknięty, co oznacza, że sytuacje przerywające urlop wypoczynkowy zostały wyczerpująco wymienione w art. 166 Kodeksu pracy. Zatem poza ww. okolicznościami urlop wypoczynkowy nie może ulec przerwaniu. W związku z tym zdarzenia przypadające w trakcie urlopu, takie jak ślub pracownika lub jego dziecka, urodzenie się dziecka, zgon i pogrzeb osób bliskich dla pracownika, nie są okolicznościami przerywającymi urlop wypoczynkowy.

Zarówno w przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniających przesunięcie urlopu wypoczynkowego na inny termin, jak i przerwania tego urlopu, pracownik powinien złożyć pracodawcy stosowny dokument potwierdzający wystąpienie okoliczności uzasadniających przesunięcie lub przerwanie urlopu wypoczynkowego. Obowiązek pracodawcy w zakresie zmiany terminu urlopu nie powstaje natomiast, jeżeli pracownik nie potwierdzi swojego prawa odpowiednimi dokumentami.

PRZYKŁAD

Pracownica jeszcze w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego złożyła pracodawcy wniosek o udzielenie – bezpośrednio po tym urlopie – 3 tygodni urlopu wypoczynkowego, który miał się rozpocząć 10 października 2011 r. Pracodawca był zobowiązany do uwzględnienia jej wniosku. Pracownica poinformowała jednak, że od dnia, w którym miała rozpocząć urlop wypoczynkowy, będzie korzystała z zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, co potwierdziła stosownym zaświadczeniem lekarskim. W takiej sytuacji urlop pracownicy nie mógł się rozpocząć, a pracodawca był zobowiązany do przesunięcia go na inny, późniejszy termin. W przypadku natomiast, gdyby urlop wypoczynkowy pracownicy już się rozpoczął, a jej dziecko zachorowałoby dopiero w trakcie korzystania z tego urlopu, nie byłoby możliwe jego przerwanie. Wśród przyczyn uzasadniających przerwanie urlopu wypoczynkowego nie ma bowiem zwolnienia lekarskiego na dziecko.

Jeżeli dochodzi do przesunięcia lub przerwania urlopu wypoczynkowego, nie następuje automatyczne przesunięcie niewykorzystanej części urlopu na okres przypadający bezpośrednio po ustaniu jednej z okoliczności uzasadniającej przerwanie lub przesunięcie urlopu. Dotyczy to także szczególnej sytuacji, jaką jest obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Dlatego w razie zaistnienia okoliczności, które uniemożliwiają wykorzystanie urlopu, należy stosować ogólne zasady dotyczące udzielania urlopu wypoczynkowego.

WAŻNE!

Przesunięcie lub przerwanie urlopu wypoczynkowego nie skutkuje automatycznym przesunięciem niewykorzystanych dni urlopu na okres przypadający bezpośrednio po ustaniu okoliczności uzasadniających przesunięcie lub przerwanie urlopu.

Zatem w takim przypadku pracodawca udziela pracownikowi niewykorzystanego urlopu w terminie z nim uzgodnionym. Natomiast w razie braku możliwości uzgodnienia z pracownikiem terminu wykorzystania przesuniętego urlopu, pracodawca udziela tego urlopu najpóźniej do końca września następnego roku. Dotychczas pracodawcy mieli obowiązek udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego maksymalnie do końca marca, ale po zmianie przepisów od 1 stycznia 2012 r. mogą udzielać tego urlopu najpóźniej do 30 września kolejnego roku.

Podstawa prawna

  • art. 163, art. 165, art. 166, art. 168 Kodeksu pracy,
  • art. 6 Kodeksu cywilnego,
  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.),
  • art. 1 pkt 1 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (w dniu oddania tego numeru do druku ustawa oczekiwała na publikację w Dzienniku Ustaw).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK