| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > W jakim terminie należy udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego

W jakim terminie należy udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego

Pracownica wyszła za mąż 3 miesiące temu. Wtedy odbył się tylko jej ślub cywilny, natomiast obecnie pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu okolicznościowego z okazji ślubu kościelnego. Czy 3 miesiące po ślubie cywilnym pracownica może skorzystać z urlopu okolicznościowego na ślub kościelny?

Pracownicy przysługuje tzw. urlop okolicznościowy wyłącznie z tytułu ślubu cywilnego, gdyż tylko ten ślub powoduje skutki cywilnoprawne. Natomiast ślub kościelny jest uroczystością wyłącznie religijną. Ponadto urlop okolicznościowy musi mieć bezpośredni związek ze zdarzeniem, z powodu którego przysługuje, i powinien pozostawać z nim w związku czasowym. Należy przyjąć, że okres 3 miesięcy po ślubie jest zbyt późnym terminem na udzielenie urlopu okolicznościowego z tego tytułu, chyba że pracownik udowodni prawo do tego zwolnienia od pracy.

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z tytułu własnego ślubu w wymiarze 2 dni (§ 15 pkt 1 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy...).

Dni zwolnienia od pracy w związku z własnym ślubem – tzw. urlop okolicznościowy – są udzielane przez pracodawcę w terminie wskazanym przez pracownika i zasadniczo powinny pokrywać się z datą zdarzenia, które jest przyczyną takiego zwolnienia. Prawo pracy nie precyzuje konkretnej daty, w której to zwolnienie od pracy powinno być udzielone (czy to ma być dzień ślubu, czy dzień składania w urzędzie stanu cywilnego stosownych dokumentów), jednak udzielenie takiego zwolnienia musi mieć bezpośredni związek z zawarciem związku małżeńskiego. Dlatego pracownica, która jeszcze przed dniem ślubu musi załatwić liczne sprawy z nim związane, np. złożyć dokumenty w urzędzie stanu cywilnego albo już po ślubie odebrać akt małżeństwa z urzędu stanu cywilnego lub wziąć udział w uroczystościach rodzinnych, jest uprawniona do skorzystania z urlopu okolicznościowego.

WAŻNE!

Dwa dni urlopu okolicznościowego są udzielane w terminie wskazanym przez pracownika, ale muszą pozostawać w bliskim związku czasowym ze ślubem pracownika.

Jeżeli pracownik występuje do pracodawcy o udzielenie zwolnienia od pracy z powodu własnego ślubu w dużym odstępie czasu od tego zdarzenia, to nie istnieje z reguły związek między zwolnieniem od pracy a samym ślubem, co z kolei przemawia za tym, że pracodawca nie ma podstaw do udzielenia tego zwolnienia. Należy pamiętać, że 2-dniowe zwolnienie od pracy jest zwolnieniem celowym. Zatem jeżeli nie może zostać zrealizowany cel tzw. urlopu okolicznościowego, to nie ma podstaw do jego udzielenia. Zwolnienie od pracy na ślub jest bowiem udzielane w celu załatwienia formalności urzędowych oraz zorganizowania i wzięcia udziału w uroczystości rodzinnej związanej ze ślubem.

PRZYKŁAD

Pracownik zaplanował ślub konkordatowy i wesele na 24 września br. Przed ślubem konieczne było załatwienie w urzędzie stanu cywilnego formalności związanych z uzyskaniem dokumentów umożliwiających zawarcie ślubu i dostarczenie ich do swojej parafii. Ponieważ ślub konkordatowy powoduje skutki nie tylko religijne, ale także cywilnoprawne, pracownik ma możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego w wymiarze 2 dni. Pracownik wystąpił o udzielenie 1 dnia wolnego 21 września br., natomiast drugi dzień chciałby wykorzystać 23 grudnia. Udzielenie zwolnienia od pracy w grudniu nie będzie jednak możliwe, gdyż nie służyłoby ono realizowaniu celów związanych ze ślubem.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »