| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > W jakim terminie należy udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego

W jakim terminie należy udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego

Pracownica wyszła za mąż 3 miesiące temu. Wtedy odbył się tylko jej ślub cywilny, natomiast obecnie pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu okolicznościowego z okazji ślubu kościelnego. Czy 3 miesiące po ślubie cywilnym pracownica może skorzystać z urlopu okolicznościowego na ślub kościelny?

Pracownik w razie sporu lub wątpliwości powinien udowodnić prawo do zwolnienia od pracy. Zgodnie bowiem z zasadą prawa cywilnego, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne (art. 300 Kodeksu pracy w zw. z art. 6 Kodeksu cywilnego).

Pracownik składa pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego przedkładając do wglądu – na żądanie pracodawcy – odpis aktu małżeństwa. Jeżeli korzysta z tego zwolnienia przed ślubem, składa oświadczenie o zamiarze wstąpienia w związek małżeński i dostarcza odpis aktu małżeństwa niezwłocznie po jego uzyskaniu.

Pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy tylko na taki ślub, który powoduje skutki prawne. Nie należy się ono zatem na ślub kościelny, jeżeli wcześniej pracownik zawarł ślub cywilny. Zawierając bowiem w takiej sytuacji ślub kościelny pracownik jest już w związku małżeńskim.

Należy podkreślić, że w razie ślubu przypadającego w dniu dla pracownika rozkładowo wolnym od pracy (np. w niedzielę lub święto), pracodawca także może udzielić zwolnienia od pracy w dniach bezpośrednio poprzedzających lub następujących po dniu wolnym od pracy.

Warto zaznaczyć, że zwolnienia od pracy w związku ze ślubem pracownika pracodawca udziela na cały dzień jego pracy, niezależnie od liczby godzin przypadających do przepracowania zgodnie z jego grafikiem i systemu czasu pracy, w jakim jest zatrudniony.

Za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa wyżej, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości należy obliczać z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Podstawa prawna

  • art. 297, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 6 Kodeksu cywilnego,
  • § 1, § 15 i § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.),
  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »