| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracownica musi złożyć wniosek o urlop macierzyński

Czy pracownica musi złożyć wniosek o urlop macierzyński

Jedna z pracownic naszej firmy urodziła dziecko. Poprosiliśmy ją, aby złożyła wniosek o urlop macierzyński. Pracownica odmówiła wyjaśniając, że nie ma takiego obowiązku. Czy ma ona rację? Wcześniej pracownice naszego zakładu składały wnioski o urlop macierzyński.

RADA
Pracownica ma rację. Nie musi składać wniosku o urlop macierzyński. Urlopu należy udzielić jej na podstawie zaświadczenia o dacie odbycia porodu wystawionego przez uprawnionego lekarza.

UZASADNIENIE

Przepisy prawa pracy nie ustanawiają obowiązku składania wniosku o urlop macierzyński. Sam fakt urodzenia dziecka powoduje rozpoczęcie korzystania z urlopu macierzyńskiego. Pracodawcę należy jednak poinformować o tym, że pracownica urodziła dziecko. Jeżeli pracownica nie korzystała z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu.

WAŻNE!
Urlop macierzyński przysługuje każdej pracownicy bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę.
Pracodawca nie może odmówić pracownicy udzielenia urlopu macierzyńskiego. Może go jedynie nie udzielić w pełnym przysługującym pracownicy wymiarze, jeżeli wcześniej następuje rozwiązanie umowy o pracę np. w wyniku upływu terminu, na jaki umowa o pracę została zawarta. Urlop macierzyński nie przedłuża bowiem umowy o pracę.

Składanie wniosku o urlop macierzyński nie jest konieczne także wtedy, gdy pracownica chce rozpocząć wykorzystywanie tego urlopu 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. W tym przypadku powinna ona jedynie poinformować w dowolnej formie (ustnie, pisemnie) pracodawcę o zamiarze rozpoczęcia wykorzystywania urlopu macierzyńskiego oraz przedstawić zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu.

Powinno być ono wystawione przez lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad kobietą. Po porodzie kobiecie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania przysługującego jej wymiaru, tj. 18, 20 lub 28 tygodni tego urlopu. W takiej sytuacji pracownica również nie musi składać żadnego wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego.

Pisemny wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego musi natomiast złożyć pracownik-ojciec dziecka, który chce skorzystać z tego urlopu po wykorzystaniu przez matkę dziecka co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego.


Podstawa prawna:
- art. 180, art. 1831 Kodeksu pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK