| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Prawo do urlopu wypoczynkowego a okres pobierania stypendium z PUP

Prawo do urlopu wypoczynkowego a okres pobierania stypendium z PUP

Zatrudniliśmy pracownicę na czas określony od 23 maja do 31 grudnia 2011 r. Ukończyła ona studia licencjackie i 30 czerwca 2008 r. uzyskała dyplom licencjata. Dostarczyła nam również zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy, w którym wykazano okres pobierania stypendium z tytułu odbywania stażu w okresie od 1 września 2008 r. do 28 lutego 2009 r. Jak należy obliczyć należny pracownicy urlop za 2011 r. i czy wskazany okres odbywania stażu należy wliczać do stażu urlopowego?

Urlop wypoczynkowy w 2011 r. dla pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy w życiu trzeba naliczyć według reguł określonych w art. 153 § 1 k.p. w wymiarze 1/12 wymiaru przysługującego po przepracowaniu roku z upływem każdego miesiąca pracy. Okres pobierania stypendium jest wliczany do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium przyznanego w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego wlicza się do okresu pracy, od którego zależy nabycie lub zachowanie uprawnień urlopowych (art. 79 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.). Jednak okresu pobierania zasiłku i stypendium nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego (art. 79 ust. 2 ww. ustawy).

Należy w tym miejscu rozróżnić 2 pojęcia. Wymiar urlopu, o którym mowa w art. 154 § 1 k.p., to liczba dni urlopu przysługującego pracownikowi, a prawo do urlopu to możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego przez pracownika. Wobec tego należy stwierdzić, że okres pobierania stypendium nie będzie miał wpływu na nabycie przez pracownika prawa do urlopu. A zatem w tym przypadku konieczne jest naliczanie takiego urlopu jak dla pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy w życiu. W razie zatrudnienia w trakcie miesiąca, tj. od 23 maja do 31 grudnia danego roku, pracownik za cały okres zatrudnienia w danym roku nabędzie prawo do 11,66 dnia urlopu (7/12 x 20), do którego zgodnie z Kodeksem pracy nie ma zastosowania zasada dotycząca zaokrąglania urlopu w górę do pełnego dnia. Jednak Główny Inspektorat Pracy w piśmie z 5 lipca 2010 r. (GPP-110–4560–41–1/10/PE/RP) zezwala na stosowanie takiej praktyki, pozostawiając w tym względzie decyzję pracodawcy.

Okres pobierania stypendium będzie jednak zaliczany do okresu, od którego zależy wymiar przysługującego pracownikowi urlopu, co w praktyce oznacza zaliczenie go do tzw. stażu urlopowego. Uwzględniając ukończone studia licencjackie, za które pracownik „nabywa” 8 lat stażu urlopowego, oraz okres pobierania stypendium – 6 miesięcy, pracownik nabędzie prawo do urlopu w wymiarze 26 dni po przepracowaniu 1 roku i 6 miesięcy.

Warto dodać, że okres, w którym osoba bezrobotna nie pobiera stypendium lub zasiłku, nie ma wpływu ani na wymiar urlopu, ani na nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »