| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu

Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu

Nauczyciel akademicki uczelni publicznej lub niepublicznej ma prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu nie jest uzależniony ani od poziomu wykształcenia, ani od okresu zatrudnienia i wynosi 36 dni roboczych w ciągu roku.

Ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym (zwana dalej ustawą) wskazuje, że 36-dniowy urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w okresie wolnym od zajęć dydaktycznych. Z tego też względu nauczycielowi akademickiemu nie przysługuje prawo do urlopu na żądanie.

Nauczyciel akademicki prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego uzyskuje w ostatnim dniu poprzedzającym letnią przerwę w zajęciach dydaktycznych, natomiast prawo do drugiego i następnych urlopów – z początkiem każdego następnego roku kalendarzowego.

Przykład

Asystent Marcin D. 1 marca 2011 r. podjął pracę na Wydziale Fizyki UW. Jest to jego pierwsza praca zawodowa. Tak więc prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego Marcin D. nabędzie w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie letniej przerwy w zajęciach dydaktycznych w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu.

Ustawa zobowiązała Senat (lub organ wskazany w statucie) do określenia w statucie uczelni trybu udzielania urlopu wypoczynkowego z uwzględnieniem przepisów Kodeksu pracy w zakresie:

  • udzielania urlopów zgodnie z planem urlopów,
  • udzielania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Prawo do urlopu w trakcie roku lub przy pracy na część etatu

Pracodawcy bardzo często zadają sobie pytanie, w jakim wymiarze przysługuje urlop wypoczynkowy nauczycielowi akademickiemu, który podejmuje lub kończy pracę w ciągu roku kalendarzowego, czy też wraca do pracy po urlopie bezpłatnym, wychowawczym czy urlopie zdrowotnym. Ustawa rozstrzyga tę kwestię jednoznacznie. W przypadku gdy wystąpi jedna z wymienionych sytuacji, wówczas nauczyciel akademicki ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym (art. 133 ust. 3 ustawy).

Przykład

Kazimierz W., profesor zatrudniony na Wydziale Prawa UW, po zakończeniu rocznego urlopu bezpłatnego wrócił do pracy 15 kwietnia 2011 r. W związku z tym prawo do urlopu wypoczynkowego za 2011 r. nabył w wymiarze 27 dni roboczych (9/12 z 36 dni roboczych).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK