| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu

Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu

Nauczyciel akademicki uczelni publicznej lub niepublicznej ma prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu nie jest uzależniony ani od poziomu wykształcenia, ani od okresu zatrudnienia i wynosi 36 dni roboczych w ciągu roku.

Wynagrodzenie urlopowe

Przepisy ustawy gwarantują nauczycielowi akademickiemu wynagrodzenie za urlop takie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. W przypadku zmiennych składników wynagrodzenia są one obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Jeżeli zatrudnienie trwało krócej, to przeciętne wynagrodzenie oblicza się z całego okresu zatrudnienia z uwzględnieniem stawek obowiązujących w okresie urlopu. Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia zaliczane do wynagrodzeń osobowych. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego nie włączamy składników o charakterze nieperiodycznym, takich jak: nagrody jubileuszowe, inne nagrody, wynagrodzenia za recenzje, odprawy, ekwiwalenty i odszkodowania.

W celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy należy wyliczyć wynagrodzenie za 1 dzień urlopu. Dlatego też sumę składników wynagrodzenia określonych w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składników wynagrodzenia określonych procentowo od tych stawek z miesiąca wykorzystywania przez nauczyciela akademickiego urlopu wypoczynkowego trzeba podzielić przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca. Następnie obliczone wynagrodzenie za 1 dzień urlopu wypoczynkowego należy pomnożyć przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w trakcie urlopu wypoczynkowego.

Kolejną czynnością pracodawcy jest ustalenie wynagrodzenia za 1 dzień urlopu wypoczynkowego w części ustalonej na podstawie zmiennych składników wynagrodzenia. Tę część oblicza się, dzieląc podstawę wymiaru (ustaloną na podstawie wynagrodzenia, do którego nauczyciel akademicki nabył prawo w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu), przez 251 dni. Gdy nauczyciel akademicki jest zatrudniony krócej niż 12 miesięcy, podstawę wymiaru dzieli się przez liczbę dni roboczych przypadających w okresie jego zatrudnienia. Tak obliczone wynagrodzenie za 1 dzień urlopu wypoczynkowego mnoży się przez liczbę dni tego urlopu.

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego jest sumą wynagrodzenia w części ustalonej na podstawie składników wynagrodzenia określonych w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz wynagrodzenia w części ustalonej na podstawie zmiennych składników wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

  • art. 1542 Kodeksu pracy,
  • ustawa z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.),
  • § 2–5 rozporządzenia MNiSW z 2 listopada 2006 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz ekwiwalentu pieniężnego za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczycieli akademickich (DzU nr 203, poz. 1499 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK