| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu

Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu

Nauczyciel akademicki uczelni publicznej lub niepublicznej ma prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu nie jest uzależniony ani od poziomu wykształcenia, ani od okresu zatrudnienia i wynosi 36 dni roboczych w ciągu roku.

Często uczelnie zatrudniają nauczycieli akademickich w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Wówczas urlop wypoczynkowy przysługuje im w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru zatrudnienia.

Przykład

Teresa C. jest nauczycielem akademickim zatrudnionym w wymiarze 1/5 etatu. Z tego względu Teresa C. ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 8 dni roboczych (1/5 z 36 dni).

Urlop w dni pracujące

Do urlopu wypoczynkowego nie wlicza się dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w 5-dniowym tygodniu pracy. Potwierdzają to również przepisy Kodeksu pracy, zgodnie z którymi pracownikowi udziela się urlopu wypoczynkowego w te dni, które są dla niego dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 1542 k.p.). A zatem urlop wypoczynkowy nie może być udzielony na dni, które są dla danego pracownika dniami wolnymi od pracy, ale na dni robocze. Może być udzielany na niedziele, jeśli są one dniami roboczymi dla tego pracownika, zgodnie z obowiązującym go harmonogramem pracy.

Przykład

Barbara B. profesor zwyczajny Wydziału Geografii UW jest zatrudniona w wymiarze 2/3 etatu i ma prawo do 24 dni roboczych urlopu wypoczynkowego. Wymiar zajęć ustalony dla tej grupy pracowników wynosi 150 godzin rocznie, co oznacza, że dla Barbary B. wynosi 100 godzin. Zgodnie z harmonogramem pracy wydziału Barbara B. realizuje swoje pensum przez 3 dni w tygodniu (poniedziałek – 2 godziny, środa – 1 godzina i czwartek – 1 godzina), w sumie 4 godziny tygodniowo. Pensum zostanie zrealizowane przez okres trwania zajęć przez ok. 25 tygodni. Barbara B. złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego w wymiarze 24 dni od 4 lipca 2011 r. Rektor udzielił tego urlopu w okresie od dnia wskazanego we wniosku do 29 sierpnia 2011 r. Oznacza to, że Barbara B. wykorzysta urlop w dniach ustalonych w harmonogramie, które są dla niej dniami pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK