| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Prawo do urlopu zdrowotnego

Prawo do urlopu zdrowotnego

Przez 11 lat byłam nauczycielem akademickim. Obecnie od 3 lat pracuję w szkole podstawowej w charakterze nauczyciela języka polskiego. Od 2 lat choruję na gardło i chciałabym ubiegać się o urlop zdrowotny. Dyrektor twierdzi, że nie mam jeszcze prawa do niego. Czy ma rację?

Tak, ma rację. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony dyrektor szkoły udziela płatnego urlopu dla poratowania zdrowia po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole (art. 73 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.). Okres 7-letniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg 7-letniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje wyłącznie nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy w szkole. Do okresu 7-letniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku gdy okres niezdolności do pracy i urlopu trwa dłużej niż 6 miesięcy, wymagany okres zatrudnienia w szkole ulega przedłużeniu. Do tego okresu nie może być jednak zaliczona praca na uczelni wyższej, gdyż statut nauczyciela akademickiego regulują odrębne przepisy, a mianowicie ustawa z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.). Po rozwiązaniu stosunku pracy z uczelnią wyższą prawa i obowiązki reguluje Karta Nauczyciela.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK