| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Praca zarobkowa w trakcie urlopu naukowego nauczyciela akademickiego

Praca zarobkowa w trakcie urlopu naukowego nauczyciela akademickiego

Jestem nauczycielem akademickim, przygotowuję rozprawę habilitacyjną i w związku z tym przebywam na urlopie naukowym. Czy w okresie urlopu mogę podejmować inne prace zarobkowe, np. wyjechać na 2 miesiące za granicę? Czy wtedy należy przerwać urlop?

Mianowany nauczyciel akademicki może nie częściej niż raz na 7 lat zatrudnienia w danej uczelni otrzymać płatny urlop do celów naukowych, w wymiarze do roku. Uprawnienia do płatnego urlopu naukowego w wymiarze nieprzekraczającym 6 miesięcy posiada nauczyciel akademicki przygotowujący rozprawę habilitacyjną (art. 134 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, DzU nr 164 poz. 1365 ze zm.). W trakcie korzystania z urlopu płatnego do celów naukowych nauczyciel akademicki nie możne wykonywać pracy w ramach stosunku pracy ani prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek. Może jednak wykonywać prace na podstawie umów cywilnoprawnych (umów o dzieło czy umów-zleceń).

Biorąc pod uwagę cel i charakter tego urlopu, nauczyciel akademicki w czasie przebywania na na nim jest zobowiązany wyłącznie do czynności związanych z przygotowaniem oraz obroną pracy habilitacyjnej lub doktorskiej.

Obowiązujące przepisy nie zawierają regulacji dotyczących przerwania urlopu naukowego. Jednak takie zapisy mogą się znaleźć w statucie szkoły wyższej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK