| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy należy przerwać 26-dniowy urlop, jeżeli pracownik w jego trakcie wypowiedział umowę o pracę

Czy należy przerwać 26-dniowy urlop, jeżeli pracownik w jego trakcie wypowiedział umowę o pracę

Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony poprosiła o udzielenie jej od 22 stycznia br. całego tegorocznego urlopu w wymiarze 26 dni. Następnie w jego trakcie 31 stycznia wypowiedziała nam umowę o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Umowa rozwiąże się 28 lutego 2007 r. Czy w takiej sytuacji powinniśmy przerwać urlop pracownicy? Jeżeli tego nie zrobimy, wykorzysta więcej urlopu niż jej się będzie u nas należało.

RADA
Mogą Państwo przerwać urlop wypoczynkowy pracownicy, odwołując ją z urlopu tylko wtedy, gdy jej obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Nie ma natomiast przeszkód, aby pracownica wykorzystała cały urlop wypoczynkowy udzielony jeszcze przed złożeniem przez nią wypowiedzeniu umowy o pracę, mimo że w tej sytuacji ten urlop należy się jej u Państwa w mniejszym wymiarze.

UZASADNIENIE
Pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z początkiem stycznia danego roku kalendarzowego. W styczniu może też wystąpić do pracodawcy o udzielenie urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, a pracodawca może mu go udzielić.

W omawianej sytuacji wypowiedzenie zostało złożone przez pracownicę w trakcie udzielonego i wykorzystywanego urlopu wypoczynkowego (31 stycznia pracownica przebywała już 8. dzień na urlopie). Pracownicy przysługiwałby urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym za 2 miesiące zatrudnienia, tj. 5 dni, gdyby rozpoczęła jego wykorzystywanie dopiero po złożeniu wypowiedzenia.

W takim przypadku ma bowiem zastosowanie zasada, zgodnie z którą w roku kalendarzowym, w którym następuje rozwiązanie stosunku pracy, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy.

Jednak gdy pracownica przebywa już na urlopie, nie ma przeszkód, aby go kontynuowała. Wykorzysta wówczas więcej dni urlopu niż jej się u Państwa należy i nie będzie jej już przysługiwał urlop w tym roku, jeżeli podejmie pracę u kolejnego pracodawcy.

W przedstawionej sytuacji mają Państwo jednak prawo skorzystania z możliwości odwołania pracownicy z urlopu wypoczynkowego. Przepisy prawa pracy dają pracodawcy taką możliwość, jeżeli obecności pracownika w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Sytuacja, w której pracodawca odbiera oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę już po udzieleniu pracownicy urlopu wypoczynkowego, jest moim zdaniem okolicznością nieprzewidzianą w chwili jego rozpoczęcia.

Pracownica może zostać zobowiązana przez pracodawcę do przerwania urlopu i do przekazania obowiązków swojemu następcy oraz rozliczenia się z pracodawcą z powierzonych materiałów i mienia, np. samochodu służbowego, telefonu komórkowego.

WAŻNE!
Powodem odwołania z urlopu wypoczynkowego nie może być uniknięcie wykorzystania przez pracownika większej liczby dni urlopu, niż mu przysługuje u danego pracodawcy.
Odwołanie pracownicy z urlopu wypoczynkowego może nastąpić już 1 lutego br. Wówczas wykorzysta ona 8, a nie 26 dni urlopu wypoczynkowego. Odwołanie z urlopu ma charakter polecenia, które wiąże pracownicę. Ma ona obowiązek przerwać urlop i stawić się w zakładzie pracy, nawet jeżeli uważa, że jej obecność nie jest niezbędna.

Jeżeli pracownica nie zastosuje się do polecenia, jej zachowanie może być uznane za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jej winy.


Podstawa prawna:
- art. 153 § 2, art. 1551 § 1 pkt 1, art. 167 i art. 1671 Kodeksu pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »