| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop w nowej firmie

Urlop w nowej firmie

Część zakładu pracy (dokładnie jeden dział), w którym pracowałem, została sprzedana zachodniemu inwestorowi. Jak to jest z urlopem wypoczynkowym w nowej firmie? W 2007 r. nabyłem prawo do 26 dni urlopu, a przejęcie firmy nastąpiło z dniem 1 maja 2007 r. Czy obecnie będę korzystał z całych 26 dni, czy też urlop zmniejsza się proporcjonalnie?

RADA
Będzie miał Pan prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 231 k.p., w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Część firmy jest rozumiana jako pewna organizacyjna i funkcjonalna całość, niezależnie od jej rzeczywistego wyodrębnienia w strukturze starego pracodawcy. Jak zatem widzimy, zasada kontynuacji jest przestrzegana bezwzględnie i całościowo.

Jak stwierdził SN w wyroku z 20 listopada 1996 r. (sygn. akt I PKN 21/96, niepublikowany): przez część zakładu pracy w rozumieniu art. 231§ 2 k.p. nie należy rozumieć każdego składnika mienia dotychczasowego pracodawcy, jak np. lokalu, maszyny, określonego prawa majątkowego. Częścią zakładu pracy staną się one dopiero wówczas, gdy będą tworzyć zespół składników zakładu, który może być potraktowany jako odrębna placówka zatrudnienia dla pracowników, którzy wykonują w niej pracę. Musi to być więc pewna zorganizowana całość, na którą składają się określone elementy materialne i majątkowe, system organizacyjny i struktura zarządzania, które będą dawały możliwość dalszego wykonywania pracy przez pracowników w niej zatrudnionych.

Trzeba podkreślić, że transfer firmy w trybie art. 231 k.p. nie powoduje ustania stosunku pracy, a wręcz przeciwnie - prawo przesądza o jego kontynuacji.

Dlatego nowy pracodawca jest obowiązany udzielić pełnych 26 dni urlopu, jeśli pracownik w roku kalendarzowym nie wykorzystał ani jednego dnia. Skutek taki następuje z mocy prawa, a zatem nie może być on wyłączony ani umową stron transferu, ani umową między pracodawcą a pracownikiem.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »