| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy można udzielić urlopu wypoczynkowego na dzień świąteczny

Czy można udzielić urlopu wypoczynkowego na dzień świąteczny

W naszym zakładzie kilku pracowników ochrony pracuje w równoważnym systemie czasu pracy. Jeden z nich, który miał pracować w święto Bożego Ciała przypadające 7 czerwca br., złożył wniosek o udzielenie mu w tym dniu urlopu. Wyraziliśmy zgodę na jego wniosek, ale nie jesteśmy pewni, czy postąpiliśmy prawidłowo. Dodam, że pracownik miał do przepracowania w święto 12 godzin.

RADA
Postąpili Państwo prawidłowo udzielając pracownikowi urlopu w święto 7 czerwca br. Był to dla niego dzień pracy, a więc udzielenie urlopu było dopuszczalne.

UZASADNIENIE

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Dla większości pracowników dni pracy przypadają od poniedziałku do piątku, a soboty, niedziele i święta są wolne. Jednak w przypadku, gdy praca w święto jest dozwolona, np. przy pracach związanych z ochroną mienia, pracodawca może zaplanować pracę na te dni.

W takim przypadku, jeżeli pracownik chce mieć dzień wolny, może wystąpić o udzielenie urlopu wypoczynkowego na ten dzień. Nie ma w tej sytuacji znaczenia, że jest to dzień świąteczny lub niedziela. Dzień taki jest bowiem dla pracownika dniem pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

WAŻNE!
Urlop udzielony w święto obniża wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym, w którym ono występuje.

W omawianej sytuacji obniżenie wymiaru czasu pracy nastąpi o 12 godzin, ponieważ w święto pracownik miał do przepracowania właśnie tyle godzin.

Jeżeli więc okres rozliczeniowy jest jednomiesięczny i obejmuje u Państwa cały czerwiec, w którym jest do przepracowania 160 godzin, to pracownik będzie miał do przepracowania, po wykorzystaniu urlopu, jedynie 148 godzin.

Konsekwencją planowania pracy w niedziele i święta jest obowiązek zaplanowania w rozkładzie innych dni wolnych z tego tytułu. Nie można bowiem naruszać zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a łączna liczba dni pracy w okresie rozliczeniowym pozostaje niezmieniona.

Dlatego, mimo wykorzystania urlopu w święto 7 czerwca br., pracownik będzie miał dodatkowy dzień wolny zaplanowany wcześniej w rozkładzie czasu pracy za pracę w to święto.

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika również ulegnie obniżeniu o 12 godzin, ponieważ w przedstawionej sytuacji dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, w którym korzystał z urlopu, wynosił 12 godzin. Urlopu udziela się bowiem w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.


Podstawa prawna:
• art. 147, art. 15110 pkt 7, art. 15111 § 1, art. 1542 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK