| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Zaległy urlop podczas wypowiedzenia

Zaległy urlop podczas wypowiedzenia

W okresie miesięcznego wypowiedzenia udzieliłem pracownikowi urlopu za rok bieżący i za 2006 r. Pracownik odmówił wykorzystania zaległego urlopu w czasie okresu wypowiedzenia i zgłosił gotowość podjęcia pracy, do której nie został dopuszczony. Teraz domaga się zapłaty ekwiwalentu za urlop „zaległy” według wynagrodzenia z 2006 r. Kto ma rację?

RADA
Zgodnie z przepisami, w okresie wypowiedzenia pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z art. 1551 k.p. (urlop proporcjonalny).


UZASADNIENIE
W świetle tego przepisu uznać należy, że pracodawca może udzielić podwładnemu wolnego w okresie biegnącego wypowiedzenia i to bez względu na jego sprzeciw.

Wcześniej bywało z tym różnie - szczególnie orzecznictwo przyjmowało w licznych wyrokach, że pracodawca nie mógł bez zgody pracownika wysłać go na urlop. Obecnie taka możliwość nie podlega już jednak dyskusji - jak wskazał SN w wyroku z 16 lutego 2005 r. (sygn. akt I PK 177/2004, niepublikowany): na podstawie art. 1671 k.p. pracodawca miał prawo udzielić urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia, którego bieg rozpoczął się przed 1 stycznia 2003 r.

Na zasadach określonych w art. 1671 k.p., w okresie wypowiedzenia pracownik jest obowiązany wykorzystać zarówno bieżący, jak i zaległy urlop wypoczynkowy. Udzielenie na podstawie art. 168 k.p. urlopu wypoczynkowego za poprzednie lata w pierwszym kwartale następnego roku nie wymaga zgody pracownika także wówczas, gdy w tym samym czasie biegnie okres wypowiedzenia umowy.

W takiej sytuacji nie może zatem być mowy o ekwiwalencie, gdyż urlop został udzielony.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK