| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy okres urlopu bezpłatnego udzielony w związku z pełnieniem funkcji wójta wliczamy do stażu pracy

Czy okres urlopu bezpłatnego udzielony w związku z pełnieniem funkcji wójta wliczamy do stażu pracy

Do pracy w naszej firmie powrócił pracownik samorządowy, który przez 4 lata przebywał na urlopie bezpłatnym udzielonym na jego wniosek w związku z pełnieniem funkcji wójta. Czy okres urlopu bezpłatnego należy wliczyć temu pracownikowi do stażu pracy?

Okresu urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi na czas kadencji wójta nie należy wliczać do stażu pracy.

UZASADNIENIE

W obowiązujących przepisach, tj. w ustawie o pracownikach samorządowych i w ustawie o samorządzie gminnym, nie ma przepisu, który wprost wskazuje, jak rozwiązać sytuację osoby wybranej na wójta (burmistrza, prezydenta miasta), która nie może jednocześnie pozostawać w zatrudnieniu w swoim dotychczasowym miejscu pracy. Wybór na stanowisko wójta często powoduje, że osoby zatrudnione do tej pory na podstawie stosunku pracy nie są w stanie wykonywać tej pracy i pogodzić jej z pełnieniem funkcji wójta. Dlatego w takim przypadku udzielane są tym pracownikom urlopy bezpłatne. Urlop bezpłatny jest wówczas udzielany na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

Jedynie w sytuacji, kiedy osoba ubiegająca się o mandat radnego była już w chwili uzyskania mandatu pracownikiem samorządowym zatrudnionym w urzędzie gminy, w której uzyskała mandat lub w jednostce organizacyjnej gminy (na stanowisku kierownika lub jego zastępcy w danej jednostce organizacyjnej), ma prawo do urlopu bezpłatnego na okres sprawowania mandatu oraz trzech miesięcy po jego wygaśnięciu (art. 24b ust. 2–3 ustawy o samorządzie gminy). Regulacja ta nie ma jednak zastosowania do Państwa pracownika wybranego na wójta.

Przepisy Kodeksu pracy przewidują dwa rodzaje urlopu bezpłatnego. Urlop bezpłatny może być udzielony przez pracodawcę na pisemny wniosek pracownika (art. 174 § 1 Kodeksu pracy). Można również, za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie, udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami (art. 1741 Kodeksu pracy).

W przedstawionej sytuacji osoba wybrana na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) korzystała z urlopu bezpłatnego udzielanego na podstawie art. 174 § 1 Kodeksu pracy, czyli na jej wniosek. W takim przypadku okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Okres ten nie jest traktowany na równi ze stażem pracy pracownika.

WAŻNE!

Do stażu pracy pracownika, który przebywał na urlopie bezpłatnym pełniąc funkcję wójta, nie wlicza się okresu urlopu bezpłatnego.

Należy zaznaczyć, że w omawianej sytuacji udzielenie urlopu bezpłatnego pracownikowi na czas kadencji wójta zależy wyłącznie od woli pracodawcy.

Pracownik pozostający w związku z wyborem na wójta na urlopie bezpłatnym ma prawo powrotu do pracy u pracodawcy, który zatrudniał go w chwili wyboru, na stanowisko równorzędne pod względem wynagrodzenia z poprzednio zajmowanym, jeżeli zgłosi swój powrót w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru. Niedotrzymanie tego warunku powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że do powrotu do pracy w ciągu 7 dni nie doszło z przyczyn niezależnych od pracownika (art. 74 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

  • art. 74, art. 174 § 1, § 2, art. 1741 Kodeksu pracy,
  • art. 24b ust. 1, ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminy (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »