| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Udzielanie urlopów wypoczynkowych dla pracowników odchodzących na emeryturę

Udzielanie urlopów wypoczynkowych dla pracowników odchodzących na emeryturę

Pracownikowi przechodzącemu na emeryturę przysługuje od pracodawcy urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do czasu jego zatrudnienia. Pracodawca może jednak udzielić mu więcej dni urlopu. Ważne, by nie był on niższy od przysługującego mu wymiaru.

PRZYKŁAD 2: Odmowa bez dyskryminacji

Bożena W. i Jan S. przechodzą w kwietniu 2011 r. na emeryturę. Oboje chcieliby wykorzystać 26 dni urlopu wypoczynkowego. Pracodawca udzielił Bożenie W. 20 dni urlopu, czyli więcej niż wynika z zasady proporcjonalności. Bożena W. ma prawo do 9 dni urlopu: 26 dni x 4/12 = 9 dni. Natomiast odmówił udzielenia urlopu Janowi S. Pracodawca oczekuje bowiem, że pracownik wdroży w swoje dotychczasowe obowiązki nowo zatrudnioną osobę. W tej sytuacji zachowanie pracodawcy jest obiektywnie uzasadnione i nie stanowi dyskryminacji.

PRZYKŁAD 3: Obowiązek wypłaty ekwiwalentu

Pracownik rozpoczął pobieranie wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego w 2010 r. W lutym 2011 r. pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn przez niego niezawinionych. W 2011 r. pracownik nie przepracował ani jednego dnia. Jednak 1 stycznia 2011 r. osoba ta była pracownikiem, a zatem ma prawo do urlopu wypoczynkowego, proporcjonalnie za dwa miesiące. Pracodawca rozwiązał umowę o pracę przed wykorzystaniem przez niego urlopu wypoczynkowego w naturze, ma więc obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny.

Podstawa prawna

  • Art. 153 § 2, art. 1551, 161 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 254, poz. 1700.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK