| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Udzielanie urlopów wypoczynkowych dla pracowników odchodzących na emeryturę

Udzielanie urlopów wypoczynkowych dla pracowników odchodzących na emeryturę

Pracownikowi przechodzącemu na emeryturę przysługuje od pracodawcy urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do czasu jego zatrudnienia. Pracodawca może jednak udzielić mu więcej dni urlopu. Ważne, by nie był on niższy od przysługującego mu wymiaru.

Termin urlopu

Przepisy kodeksu pracy zobowiązują pracodawcę do udzielenia pracownikowi urlopu w roku, w którym nabył do niego prawo. W razie odmowy jego udzielenia pracownikowi nie przysługuje roszczenie o jego uzyskanie w konkretnym terminie. Wyjątkowo w dwóch sytuacjach pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu w terminie wybranym przez pracownika. Po pierwsze, pracodawca jest związany wnioskiem pracownicy/pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim/ojcowskim. Po drugie, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu podczas ferii pracownikowi młodocianemu uczęszczającemu do szkoły, bez składania przez niego wniosku. Pracodawca nie musi natomiast udzielić urlopu w terminie wybranym przez pracownika odchodzącego na emeryturę.

Wypoczynek rencisty

Wymienione zasady udzielania urlopu stosuje się również do pracowników przechodzących na rentę w danym roku kalendarzowym. Chociaż nierzadko pracownicy ci nie wykonują pracy przez wiele miesięcy, to jednak uzyskują oni prawo do urlopu wypoczynkowego. Podstawową przesłanką roszczenia o urlop jest bowiem istnienie między stronami stosunku pracy. Jeżeli pracownik nie wykonywał pracy z powodu choroby i pobierał zasiłek chorobowy (nawet wielomiesięczny) lub świadczenie rehabilitacyjne, to również nabywa prawo do urlopu z pierwszym dniem kolejnego roku (uchwała SN z 4 kwietnia 1995 r., sygn. akt I PZP, OSNAPiUS 1995/18/228). A zatem pracownikowi, który otrzymuje przez cały rok kalendarzowy wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne, przysługuje urlop w pełnym należnym mu wymiarze.

PRZYKŁAD 1: Prawo do urlopu proporcjonalnego

Pracownica nabyła 1 stycznia 2011 r. prawo do urlopu w pełnym wymiarze 26 dni roboczych. Kilka dni później wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej urlopu w tym wymiarze. Pracodawca odmówił, ponieważ wiedział, że pracownica za kilka miesięcy przejdzie na emeryturę. Postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem. Dotychczasowy pracodawca nie ma bowiem obowiązku udzielenia pracownikowi całego urlopu wypoczynkowego nabytego z kolejnym rokiem pracy. Każdy pracodawca odpowiada tylko za tę część urlopu, która dotyczy zatrudnienia w jego zakładzie pracy. Nie ma więc obowiązku udzielenia urlopu przekraczającego okres zatrudnienia. Wynika to także z istoty urlopu wypoczynkowego, który powinien służyć regeneracji sił pracownika i jest związany ze świadczeniem pracy w określonym czasie (por. uchwała SN z 20 sierpnia 1997 r., sygn. akt III ZP 26/97, OSP 1998/7-8/126).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK