| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Kiedy należy udzielić urlopu wypoczynkowego w zwiększonym wymiarze

Kiedy należy udzielić urlopu wypoczynkowego w zwiększonym wymiarze

Pracownik został zatrudniony w styczniu 2010 r. Po ponad roku pracy w lutym 2011 r. dostarczył świadectwo ukończenia szkoły. To spowodowało, że nabył prawo do dłuższego urlopu – o sześć dni w porównaniu do przysługującego mu w ubiegłym roku. Czy należy mu w tym roku udzielić takiego urlopu, skoro świadectwo otrzymaliśmy dopiero w drugim miesiącu roku kalendarzowego?

Tak, ponieważ pracownik dostarczył dokument potwierdzający okres zaliczany do stażu urlopowego, czyli świadectwo ukończenia szkoły. Pracodawca powinien ponownie ustalić przysługujący mu w danym roku urlop wypoczynkowy. Nie ma przy tym znaczenia, że świadectwo zostało dostarczone w trakcie roku kalendarzowego.

Pracownikowi posiadającemu ogólny staż pracy krótszy niż 10 lat przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni roboczych. Natomiast po osiągnięciu 10-letniego ogólnego stażu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego zwiększa się do 26 dni roboczych.

Obliczając ogólny staż pracy, należy zsumować lata pracy u aktualnego pracodawcy oraz wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób zakończenia stosunku pracy oraz wymiar czasu pracy.

Do okresów pracy, od których zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, zaliczane są również okresy nauki w szkołach ponadpodstawowych.

Do lat pracy doliczamy odpowiednio:

  • przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż trzy lata – z tytułu ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej,
  • przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż pięć lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej,
  • pięć lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych lub równorzędnych szkół zawodowych,
  • cztery lata – z tytułu ukończenia liceum ogólnokształcącego,
  • sześć lat – z tytułu ukończenia szkoły policealnej,
  • osiem lat – z tytułu ukończenia szkoły wyższej.

Warunkiem zaliczenia nauki jest jej ukończenie, czyli uzyskanie świadectwa lub dyplomu ukończenia szkoły.

Przepisy prawa pracy przewidują możliwość nabycia prawa do urlopu uzupełniającego przez pracownika w trakcie roku kalendarzowego. Podwyższenie wymiaru urlopu wypoczynkowego z 20 do 26 dni może dojść w przypadku:

  • ukończenia przez pracownika szkoły,
  • upływu okresu zatrudnienia pracownika.

W przypadku jeśli pracownik nabył prawo do wyższego wymiaru urlopu w momencie, kiedy jeszcze nie zdążył wykorzystać dotychczasowej puli urlopu, pracodawca dolicza sześć dni do puli dni urlopu pracownika. Natomiast jeśli do nabycia prawa do wyższego wymiaru urlopu dojdzie w sytuacji, gdy pracownik wykorzystał już swoją pulę urlopową na dany rok kalendarzowy, uzyskuje on prawo do tzw. urlopu uzupełniającego.

Podstawa prawna

  • Art. 154, 1541, 155, 158 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »