| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny

Pracownik przedstawił zaświadczenie z Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze go na wójta gminy. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu bezpłatnego pracownikowi, który został wybrany wójtem lub burmistrzem?

Tak, chociaż obowiązek taki nie wynika bezpośrednio z przepisów prawa pracy. Ze względu na fakt, że wybór na wójta czy burmistrza powoduje nawiązanie nowego stosunku pracy u innego pracodawcy, dotychczasowy pracodawca powinien na pisemny wniosek pracownika udzielić mu urlopu bezpłatnego. W tym czasie pracownik może wykonywać zadania wójta, burmistrza, a po upływie kadencji może powrócić do pracy u dotychczasowego pracodawcy.

Jedynym przypadkiem obligatoryjnego udzielenia urlopu bezpłatnego pracownikowi jest powołanie go do pełnienia z wyboru funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli z wyboru wynika obowiązek wykonywania tej funkcji w charakterze pracownika (art. 25 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych – DzU nr 79, poz. 854 ze zm.). W tej sytuacji pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego i nie ma żadnej prawnej możliwości odmówienia udzielenia takiego urlopu. W pozostałych sytuacjach (np. wybór na posła, prezydenta miasta, burmistrza, wójta) jest to tylko i wyłącznie uprawnienie pracodawcy.

Pracodawca nie ma bezpośredniego obowiązku udzielenia pracownikowi wybranemu na wójta czy burmistrza urlopu bezpłatnego. Niemniej jednak pracodawca może udzielić pracownikowi wybranemu na wójta, burmistrza urlopu bezpłatnego na okres sprawowania przez niego funkcji na podstawie art. 174 k.p.

Zgodnie z tym przepisem na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Pracownik we wniosku nie musi wskazywać pracodawcy, z jakiego powodu chce skorzystać z urlopu. Oznacza to, że pracownik może wystąpić o urlop bezpłatny u dotychczasowego pracodawcy w celu świadczenia pracy na rzecz innego podmiotu. Może się jednak zdarzyć, że pracodawca odmówi pracownikowi udzielenia takiego urlopu. Odmowa pracodawcy może być spowodowana np. brakami kadrowymi i niemożnością zapewnienia normalnego toku pracy. Pracodawca nie musi jednak swojej odmowy uzasadniać.

Należy jednak uznać za trafny pogląd Sądu Najwyższego wyrażony w wyroku z 12 sierpnia 2004 r., III PK 42/04, OSNP 2005/6/77, w którym stwierdził, że wniosek pracownika o urlop bezpłatny (art. 174 § 1 k.p.) oraz jego udzielenie przez pracodawcę są oświadczeniami woli, których wykładni należy dokonywać na podstawie art. 65 k.c. w zw. z art. 300 k.p.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »