| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Zaległy urlop wypoczynkowy pracownika na zwolnieniu lekarskim

Zaległy urlop wypoczynkowy pracownika na zwolnieniu lekarskim

Od 2 stycznia br. jeden z naszych pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim, w związku z tym ma 7 dni niewykorzystanego urlopu z zeszłego roku. Czy w takiej sytuacji mam wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop, czy bezpośrednio po powrocie ze zwolnienia wysłać na zaległy urlop?

W tej sytuacji powinni Państwo udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po powrocie do pracy. Wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest dopuszczalna jedynie w przypadku rozwiązania stosunku pracy.

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest prawem niezbywalnym. Pracownik nie może zrzec się ani samego urlopu, wynagrodzenia za urlop, ani też ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Takie stanowisko zajął również Sąd Najwyższy w wyroku z 7 lutego 1967 r., zgodnie z którym pracownik nie tylko w umowie o pracę, lecz także w czasie jej trwania nie może skutecznie zrzec się prawa do urlopu wypoczynkowego i to zarówno bieżącego, jak i zaległego, jeśli urlop może jeszcze wykorzystać (I PR 53/67, OSP 1967/12/287).

Świadczenie pieniężne w postaci ekwiwalentu jest surogatem urlopu wypoczynkowego wypłacanym jedynie w ściśle określonych okolicznościach. Ekwiwalent może zostać wypłacony tylko w przypadku niewykorzystania urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (art. 171 § 1 k.p.). A zatem nie ma możliwości zastąpienia urlopu wypoczynkowego ekwiwalentem w innych sytuacjach. Dopóki pracownik pozostaje w stosunku pracy, urlop nie podlega zamianie na świadczenie pieniężne.

Jeżeli nastąpi wypłata pracownikowi (nawet za jego zgodą) ekwiwalentu pieniężnego za zaległy urlop, w razie kontroli PIP pracodawca będzie odpowiadać za wykroczenie przeciwko prawom pracownika w związku z nieudzielaniem mu urlopu wypoczynkowego w roku, w którym ten nabył do niego prawo albo ewentualnie do końca pierwszego kwartału roku następnego (art. 282 § 1 pkt 2 k.p.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »