| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop uzupełniający nauczyciela

Urlop uzupełniający nauczyciela

Nauczycielka pracująca w naszej placówce wróci z urlopu macierzyńskiego 14 stycznia 2011 r., zadeklarowała również korzystanie z urlopu uzupełniającego w terminie od 15 stycznia do 25 lutego 2011 r. (42 dni). Ferie trwają u nas od 31 stycznia do 13 lutego 2011 r. Czy ta pracownica będzie miała przerwany urlop uzupełniający w związku z feriami i w konsekwencji jej czas nieobecności w pracy wydłuży się do 11 marca 2011 r.?

Tak, urlop uzupełniający nie może pokrywać się z urlopem bieżącym.

W związku z tym, że nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej przysługuje urlop wypoczynkowy w okresie ferii zimowych, to część niewykorzystanego urlopu uzupełniającego może być udzielona bezpośrednio po bieżącym urlopie wypoczynkowym lub w innym uzgodnionym terminie.

Zasadą wynikającą z art. 66 Karty Nauczyciela jest to, że nauczycielom zatrudnionym w tych szkołach, w których przewidziane są ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy odpowiadający okresowi ferii. Powinien on zostać wykorzystany w czasie trwania ferii (zimowych i letnich).

Nie zawsze jednak wykorzystanie przez nauczyciela urlopu w czasie ferii jest możliwe. Jeśli jest to spowodowane niezdolnością do pracy wywołaną chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopem macierzyńskim, odbywaniem ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałym przeszkoleniem wojskowym nauczycielowi przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze do 8 tygodni. Dopiero po zakończeniu ferii letnich będzie można stwierdzić, jaką część urlopu nauczyciel wykorzystał i w jakim wymiarze przysługuje mu urlop uzupełniający. Z orzeczenia Sądu Najwyższego wynika, że wykorzystanie przez nauczyciela urlopu wypoczynkowego w wymiarze 8 tygodni w ciągu roku szkolnego uniemożliwia przyznanie mu prawa do urlopu uzupełniającego z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą w czasie korzystania z urlopu (wyrok SN z 2 września 1998 r., I PKN 298/98, OSNP 1999/18/584).

Gdyby zatem nauczyciel był niezdolny do pracy w okresie ferii zimowych, ale wykorzystał 8 tygodni urlopu podczas ferii letnich, nie nabędzie prawa do urlopu uzupełniającego. Warto wreszcie wiedzieć, że w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu. Maksymalnie może on odpowiadać 8 tygodniom w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych w szkołach, gdzie ferie są przewidziane, a do 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których takich ferii nie ma.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »