| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy na studiach podyplomowych przysługuje urlop szkoleniowy

Czy na studiach podyplomowych przysługuje urlop szkoleniowy

Po wejściu w życie 16 lipca br. nowych przepisów dotyczących kształcenia pracowników powstały wątpliwości, czy pracownikom, którzy studiują na studiach podyplomowych z inicjatywy bądź za zgodą pracodawcy, przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Odmienne stanowiska w tej sprawie prezentują specjaliści prawa pracy i resort pracy.

Pojęcie „student” oznacza osobę kształcącą się na studiach I lub II stopnia albo na jednolitych studiach magisterskich (art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym). Studia podyplomowe zostały natomiast zdefiniowane jako inna niż studia wyższe i doktoranckie forma kształcenia (a nie forma studiów) przeznaczona dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych (art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym).

Inny argument przemawiający za tym, że na studiach podyplomowych nie przysługuje urlop szkoleniowy, to fakt, że większość studiów podyplomowych trwa 1 rok, czyli dwa semestry. Trudno byłoby zatem udzielić urlopu szkoleniowego na ostatnim roku studiów podyplomowych, gdyż jest on zarazem pierwszym rokiem tej formy nauki.

Jak postępować w praktyce

Wszystkie te przesłanki przemawiają za tym, że na studiach podyplomowych nie należy się urlop szkoleniowy.

Stanowisko resortu pracy, który prezentuje odmienne zdanie, jest ogólne i nie zawiera konkretnych argumentów. Należy również zwrócić uwagę, że interpretacje przepisów dokonywane przez MPiPS nie są wiążące dla pracodawców i pracowników. Dlatego należy przyjąć, że pracodawcy nie popełnią błędu, jeżeli nie udzielą urlopu szkoleniowego pracownikom, którzy odbywają studia podyplomowe. Z powodu ww. argumentów mają również szansę obronić przed sądem pracy fakt nieudzielenia urlopu szkoleniowego pracownikom na studiach podyplomowych.

Jeżeli pracodawca chce udzielać pracownikowi na studiach podyplomowych urlopu szkoleniowego, może przyznać do niego prawo w umowie szkoleniowej ze względu na rozbieżności co do tego, czy takie prawo przysługuje pracownikowi na podstawie ogólnie obowiązujących przepisów. Umowa szkoleniowa nie może bowiem zawierać jedynie rozwiązań takich, które są mniej korzystne dla pracowników, niż przewidują to przepisy Kodeksu pracy w zakresie kształcenia pracowników (art. 1034 § 2 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

  • art. 1032 § 1 pkt 4, art. 1034 § 2 Kodeksu pracy,
  • art. 2 ust. 2 i art. 167 ust. 1 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK