| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracownikowi, który zmienił pracę w trakcie roku, należy udzielić 14 dni kalendarzowych wypoczynku

Czy pracownikowi, który zmienił pracę w trakcie roku, należy udzielić 14 dni kalendarzowych wypoczynku

Zatrudniliśmy pracownika od 1 lipca br. na pełny etat. Przysługuje mu 26 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ posiada 10-letni staż pracy. Pracownik przez pierwsze pół roku 2010 r. pracował u innego pracodawcy. Wykorzystał u niego 13 dni urlopu wypoczynkowego. Czy powinniśmy mu udzielić urlopu wypoczynkowego w taki sposób, aby miał zapewnione 14 dni wypoczynku, mimo że pracownik nie chce ich wykorzystać jednorazowo?

Należy przyjąć, że nie mają Państwo obowiązku udzielenia pracownikowi co najmniej 14 dni wolnego. Takie uprawnienie przysługuje wówczas, gdy pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy przez cały rok.

UZASADNIENIE

Pracownik powinien wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy jednorazowo (art. 152 Kodeksu pracy). Jednak od tej zasady istnieje wyjątek, który pozwala pracodawcy, na wniosek pracownika, udzielać urlopu wypoczynkowego w krótszym wymiarze. W takim przypadku jedna część urlopu wypoczynkowego powinna obejmować co najmniej 14 dni kalendarzowych (art. 162 Kodeksu pracy). Należy zwrócić uwagę, że w tej sytuacji chodzi o dni kalendarzowe wypoczynku, a nie robocze. Oznacza to, że przy liczeniu 14 dni kalendarzowych wypoczynku bierzemy pod uwagę również dni wolne od pracy, np. dni wolne wynikające z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, niedziele i święta. Często zatem wystarczy, że pracodawca udzieli pracownikowi 10 dni urlopu wypoczynkowego, aby zapewnił mu 14 dni kalendarzowych wypoczynku.

WAŻNE!

Przy udzielaniu 14 dni kalendarzowych wypoczynku, jakie pracodawca musi zapewnić pracownikowi, uwzględniamy również dni wolne od pracy.

Jeżeli pracownik zmieni pracodawcę w trakcie roku kalendarzowego, urlop wypoczynkowy za ten rok przysługuje mu proporcjonalnie do okresu zatrudnienia u poszczególnych pracodawców (art. 1551 § 1 Kodeksu pracy). W omawianej sytuacji Państwa pracownik podejmując u Państwa pracę od 1 lipca br. nabył prawo do 13 dni urlopu wypoczynkowego. Również 13 dni urlopu wypoczynkowego przysługiwało mu u poprzedniego pracodawcy, jeżeli był zatrudniony u niego od 1 stycznia do 30 czerwca br. Zatem mają Państwo możliwość udzielenia pracownikowi jednorazowo 14 dni kalendarzowych wypoczynku.

Jednak kwestią dyskusyjną jest, czy pracodawca musi w ogóle zapewniać pracownikowi odpoczynek w takim wymiarze, jeżeli dochodzi do zmiany pracodawcy w trakcie roku. Przepisy prawa pracy nie rozstrzygają tego problemu. W literaturze prawa pracy przyjmuje się, że pracodawca nie ma obowiązku udzielania pracownikowi 14 dni wolnego, jeżeli następuje zmiana pracodawcy (zob. „Komentarz do Kodeksu pracy” pod red. W. Muszalskiego). Ten pogląd należy uznać za słuszny, gdyż pracownik, który ma prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego, tj. 20 lub 26 dni, ma większe możliwości skorzystania z tego urlopu w sposób dla siebie najbardziej korzystny niż pracownik, któremu przysługuje urlop proporcjonalny. Jeżeli przyjąć, że pracownik, który zmienił pracodawcę, musi wykorzystać 14 dni kalendarzowych urlopu, to często nie miałby on możliwości skorzystania z tego urlopu zgodnie ze swoimi potrzebami.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »