| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracownikowi, który zmienił pracę w trakcie roku, należy udzielić 14 dni kalendarzowych wypoczynku

Czy pracownikowi, który zmienił pracę w trakcie roku, należy udzielić 14 dni kalendarzowych wypoczynku

Zatrudniliśmy pracownika od 1 lipca br. na pełny etat. Przysługuje mu 26 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ posiada 10-letni staż pracy. Pracownik przez pierwsze pół roku 2010 r. pracował u innego pracodawcy. Wykorzystał u niego 13 dni urlopu wypoczynkowego. Czy powinniśmy mu udzielić urlopu wypoczynkowego w taki sposób, aby miał zapewnione 14 dni wypoczynku, mimo że pracownik nie chce ich wykorzystać jednorazowo?

PRZYKŁAD

Pracownik podjął pracę od 1 lipca br. Dotychczas pracował w innej firmie. Ma on prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. U pierwszego pracodawcy nie wykorzystał ani jednego dnia urlopu i otrzymał ekwiwalent za 10 dni urlopu. U drugiego pracodawcy przysługuje mu 10 dni urlopu. Pracownik chciałby wykorzystać 2 dni tego urlopu po 1 listopada br. ze względu na wyjazd na groby bliskich oraz pozostałą część w okresie między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. W przypadku gdy pracodawca musiałby mu udzielić jednorazowo 14 dni wypoczynku, udzielenie urlopu wypoczynkowego w planowany przez pracownika sposób byłoby niemożliwe.

W omawianej sytuacji pracodawca nie jest również w stanie zweryfikować, czy dotychczasowy pracodawca, u którego pracownik pozostawał w zatrudnieniu, udzielił mu już 2-tygodniowego wypoczynku. Informacji tej nie podaje się bowiem w świadectwie pracy, a dotychczasowy pracodawca nie ma również obowiązku informowania w inny sposób kolejnego pracodawcy pracownika o terminach wykorzystania przez niego urlopu wypoczynkowego.

Nie ma wątpliwości, że 14 dni wypoczynku nie trzeba zapewniać, jeżeli pracownikowi nie przysługuje proporcjonalny urlop wypoczynkowy, który umożliwia wykorzystanie wypoczynku w takim wymiarze. W takiej sytuacji nie trzeba udzielać pracownikowi dodatkowych dni wolnych, aby można było spełnić ten obowiązek.

Nieudzielenie co najmniej 14 dni wypoczynku pracownikowi nie może być ukarane grzywną przez PIP. Nie jest to bowiem wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Wykroczeniami w zakresie urlopów wypoczynkowych są tylko następujące naruszenia (art. 282 § 1 Kodeksu pracy):

  • nieudzielenie pracownikowi przysługującego urlopu,
  • bezpodstawne obniżenie wymiaru urlopu.

W związku z tym pracodawca, który dzieląc urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi w danym roku kalendarzowym (na jego wniosek) nie zapewnia, aby jedna część jego wypoczynku obejmowała co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, narusza obowiązujące przepisy prawa pracy, ale nie popełnia wykroczenia.

Podstawa prawna

  • art. 152, art. 1551, art. 162, art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »