| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop na żądanie a uprawnienia urlopowe nauczycieli

Urlop na żądanie a uprawnienia urlopowe nauczycieli

Jestem nauczycielem akademickim uczelni wyższej już ponad 10 lat. W tym roku akademickim chciałbym skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Jednak odmówiono mi, uzasadniając to tym, że do nauczycieli akademickich nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy w tym zakresie. Czy mogę być pozbawiony tego prawa?

Tak, ponieważ nauczyciel akademicki nie ma prawa do urlopu na żądanie. Szczegółowe uprawnienia urlopowe nauczycieli akademickich w sposób szczególny reguluje ustawa z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.), zwana dalej ustawą.

Nauczycielowi akademickiemu przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 36 dni roboczych w ciągu roku. Urlop ten powinien być wykorzystany w okresie wolnym od zajęć dydaktycznych. I tak, prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego nauczyciel akademicki uzyskuje w ostatnim dniu poprzedzającym letnią przerwę w zajęciach dydaktycznych, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – z początkiem każdego następnego roku kalendarzowego (art. 133 ustawy). Przepis ten przemawia za wyłączeniem stosowania art. 1672 k.p. do nauczycieli akademickich, gdyż ustawa z góry określa termin wykorzystywania urlopu przez nauczyciela akademickiego.

Przepis art. 1672 k.p nie może być więc zastosowany do ww. nauczycieli, gdyż nakłada obowiązek udzielenia na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Ponadto charakterystyczną cechą urlopu na żądanie jest specjalny tryb jego udzielania bez wcześniejszego uzgodnienia z pracodawcą. W konsekwencji oznacza to, że do nauczycieli akademickich nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy w części dotyczącej urlopów wypoczynkowych (a więc również art. 1672 k.p.). W tym przypadku nie ma więc również zastosowania art. 136 ust 1 ww. ustawy, w myśl którego w sprawach wynikających ze stosunku pracy pracownika uczelni, nieuregulowanych w ustawie, stosuje się przepisy Kodeksu pracy.

Relacje między przepisami Kodeksu pracy a przepisami pragmatyk służbowych (m.in. ustawa) zostały określone w art. 5 k.p. Stanowi on, że w przypadku gdy stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, to przepisy Kodeksu pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK