| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop na żądanie a uprawnienia urlopowe nauczycieli

Urlop na żądanie a uprawnienia urlopowe nauczycieli

Jestem nauczycielem akademickim uczelni wyższej już ponad 10 lat. W tym roku akademickim chciałbym skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Jednak odmówiono mi, uzasadniając to tym, że do nauczycieli akademickich nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy w tym zakresie. Czy mogę być pozbawiony tego prawa?

Tak, ponieważ nauczyciel akademicki nie ma prawa do urlopu na żądanie. Szczegółowe uprawnienia urlopowe nauczycieli akademickich w sposób szczególny reguluje ustawa z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.), zwana dalej ustawą.

Nauczycielowi akademickiemu przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 36 dni roboczych w ciągu roku. Urlop ten powinien być wykorzystany w okresie wolnym od zajęć dydaktycznych. I tak, prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego nauczyciel akademicki uzyskuje w ostatnim dniu poprzedzającym letnią przerwę w zajęciach dydaktycznych, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – z początkiem każdego następnego roku kalendarzowego (art. 133 ustawy). Przepis ten przemawia za wyłączeniem stosowania art. 1672 k.p. do nauczycieli akademickich, gdyż ustawa z góry określa termin wykorzystywania urlopu przez nauczyciela akademickiego.

Przepis art. 1672 k.p nie może być więc zastosowany do ww. nauczycieli, gdyż nakłada obowiązek udzielenia na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Ponadto charakterystyczną cechą urlopu na żądanie jest specjalny tryb jego udzielania bez wcześniejszego uzgodnienia z pracodawcą. W konsekwencji oznacza to, że do nauczycieli akademickich nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy w części dotyczącej urlopów wypoczynkowych (a więc również art. 1672 k.p.). W tym przypadku nie ma więc również zastosowania art. 136 ust 1 ww. ustawy, w myśl którego w sprawach wynikających ze stosunku pracy pracownika uczelni, nieuregulowanych w ustawie, stosuje się przepisy Kodeksu pracy.

Relacje między przepisami Kodeksu pracy a przepisami pragmatyk służbowych (m.in. ustawa) zostały określone w art. 5 k.p. Stanowi on, że w przypadku gdy stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, to przepisy Kodeksu pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK