| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy urlop szkoleniowy przysługuje w razie powtarzania egzaminu

Czy urlop szkoleniowy przysługuje w razie powtarzania egzaminu

Jestem prezesem niewielkiej spółki handlowej. Zamierzam podpisać z zatrudnionym na pełny etat handlowcem umowę w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych za moją zgodą na ostatnim roku studiów zaocznych na kierunku reklama i marketing. Przeczytałem w specjalistycznej prasie, że według nowych przepisów szkoleniowych będę mu musiał ponownie udzielić urlopu szkoleniowego, jeśli nie zda egzaminu dyplomowego. Czy to prawda?

 Nie. Urlop szkoleniowy ma charakter jednorazowy i przysługuje zatrudnionemu tylko raz na konkretny egzamin. Jeśli pracownik nie zaliczy egzaminu dyplomowego, a wyczerpie już z tego tytułu 21 dni urlopu szkoleniowego, jego uprawnienie do tego urlopu będzie w pełni zrealizowane. Nie musi mu Pan więc udzielać znowu urlopu szkoleniowego w razie kolejnego podchodzenia do egzaminu dyplomowego.

UZASADNIENIE

Od 16 lipca 2010 r. istnieją spore wątpliwości dotyczące prawa pracowników do urlopu szkoleniowego w razie powtarzania egzaminu. Tego dnia zaczęły bowiem obowiązywać nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników z udziałem pracodawcy, wprowadzone na mocy nowelizacji Kodeksu pracy z 20 maja 2010 r. (Dz.U. Nr 105, poz. 655). Nowe przepisy szkoleniowe przewidują obowiązek udzielania płatnego urlopu szkoleniowego pracownikom odbywającym naukę za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy, przystępującym wyłącznie do 4 kategorii egzaminów. Pracownik ma prawo do (art. 1032 § 1 Kodeksu pracy):

  • 6 dni roboczych – na przystąpienie do egzaminów eksternistycznych,
  • 6 dni roboczych – na przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  • 6 dni roboczych – na przystąpienie do egzaminu maturalnego,
  • 21 dni roboczych w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych nie przewidują, że pracodawca może odmówić płatnych urlopów szkoleniowych i zwolnień od pracy zatrudnionemu powtarzającemu semestr (rok) nauki. To zasadnicza zmiana w porównaniu z dotychczasowymi przepisami regulującymi te kwestie, które zastrzegały możliwość nieudzielania tych uprawnień w razie powtarzania semestru bądź roku, ale wyłącznie z powodu niezadowalających wyników w nauce (§ 4 ust. 3 rozporządzenia z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych).

Zmiana ta nie oznacza jednak, że od 16 lipca 2010 r. pracodawca ma obowiązek ponownego udzielania pełnego wymiaru urlopu szkoleniowego zatrudnionemu, przystępującemu po raz drugi np. do egzaminu dyplomowego w jakiś czas po negatywnym wyniku pierwszego egzaminu. Urlop ten jest jednorazowy na dany konkretny egzamin bez względu na to, ile razy pracownik do niego przystępuje, w jak długim okresie i ilu pracodawców ma w tym czasie.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Hućko

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »