| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy urlop szkoleniowy przysługuje w razie powtarzania egzaminu

Czy urlop szkoleniowy przysługuje w razie powtarzania egzaminu

Jestem prezesem niewielkiej spółki handlowej. Zamierzam podpisać z zatrudnionym na pełny etat handlowcem umowę w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych za moją zgodą na ostatnim roku studiów zaocznych na kierunku reklama i marketing. Przeczytałem w specjalistycznej prasie, że według nowych przepisów szkoleniowych będę mu musiał ponownie udzielić urlopu szkoleniowego, jeśli nie zda egzaminu dyplomowego. Czy to prawda?

Jeżeli więc wskazany w pytaniu pracownik nie zaliczy egzaminu dyplomowego w pierwszym podejściu po tym, gdy wyczerpie już 21 dni roboczych urlopu szkoleniowego w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego, nie ma już prawa do urlopu szkoleniowego w celu przystąpienia do egzaminu dyplomowego kończącego dane studia marketingowe, nawet gdy po pewnym czasie znowu przystąpi do tego egzaminu dyplomowego. Jeżeli pracownik nie zda egzaminu dyplomowego, a wcześniej wykorzysta z tego tytułu np. 17 dni urlopu szkoleniowego, w razie kolejnego podchodzenia do egzaminu dyplomowego należą mu się jeszcze 4 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej oraz na przygotowanie się i przystąpienie do pracy dyplomowej.

PRZYKŁAD

We wrześniu 2009 r. pracownik zawarł z pracodawcą umowę w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych za skierowaniem zakładu pracy na ostatnim roku wieczorowych studiów rachunkowości. Nie przykładał się do nauki i w czerwcu 2010 r. nie zdał egzaminu magisterskiego po wyczerpaniu 14 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy magisterskiej oraz na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu magisterskiego (§ 7 ust. 6 rozporządzenia z 12 października 1993 r.). Zakładamy, że w maju 2011 r. pracownik znowu podejdzie do tego egzaminu dyplomowego. Pracodawca nie musi mu już udzielać urlopu szkoleniowego na ten cel, ponieważ powtarzał on rok nauki z powodu niezadowalających wyników w nauce. Na podstawie dotychczasowych przepisów dotyczących szkoleń, które stosujemy do pracowników rozpoczynających naukę przed 16 lipca br. (tak jak wskazany pracownik), w takim przypadku urlop szkoleniowy już nie przysługuje.

PRZYKŁAD

We wrześniu 2010 r. pracownik podpisze z pracodawcą umowę w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych za zgodą zakładu pracy na ostatnim roku wieczorowych studiów rachunkowości. Przyjmujemy, że nie będzie przykładał się do nauki i w czerwcu 2011 r. nie zda egzaminu dyplomowego po wyczerpaniu 14 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej oraz na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego (art. 1032 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy). W maju 2012 r. znowu podejdzie do egzaminu dyplomowego. Pracodawca musi mu wówczas, na jego wniosek, udzielić jeszcze 7 dni urlopu szkoleniowego na ten cel.

Istnieje jednak sposób, aby pracodawca na podstawie nowych przepisów szkoleniowych uniknął konieczności udzielania urlopu szkoleniowego pracownikowi przystępującemu drugi raz do tego samego egzaminu. W umowie w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych z inicjatywy bądź za zgodą pracodawcy wolno zastrzec, że pracodawca może wypowiedzieć umowę w razie np. powtarzania roku czy semestru nauki albo w razie niezdania egzaminu przez zatrudnionego. W umowie należy podać okres wypowiedzenia, np. 1 miesiąc. Jeśli pracodawca złoży uzasadnione wypowiedzenie umowy szkoleniowej, umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia.

Podstawa prawna

  • art. 1032 Kodeksu pracy,
  • § 4 ust. 3 uchylonego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 ze zm.).

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »