| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikom zmieniającym pracę w trakcie miesiąca

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikom zmieniającym pracę w trakcie miesiąca

Zatrudniliśmy pracownicę od 5 lipca 2010 r. na pełny etat. Posiada ona prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Zawarliśmy z nią umowę na okres próbny do 30 września br. Pracownica poprosiła o udzielenie 5 dni urlopu wypoczynkowego w terminie od 26 do 30 lipca br. Do 4 lipca br. pracownica była zatrudniona u innego pracodawcy. Wykorzystała u niego urlop za 7 miesięcy br., tj. 16 dni. Czy w takim przypadku możemy udzielić urlopu wypoczynkowego pracownicy, jeżeli urlop za lipiec br. należał jej się u poprzedniego pracodawcy?

Mogą Państwo udzielić pracownicy 5 dni urlopu wypoczynkowego w ostatnim tygodniu lipca. Pracownicy przysługuje u Państwa za okres zatrudnienia od 5 lipca do 30 września 2010 r. 5 dni urlopu wypoczynkowego.

UZASADNIENIE

Pracownik, który rozwiązuje umowę o pracę w trakcie roku kalendarzowego i podejmuje pracę w tym samym roku u kolejnego pracodawcy, ma prawo za ten rok do urlopu proporcjonalnego (art. 1551 § 1 Kodeksu pracy). W takiej sytuacji u dotychczasowego pracodawcy pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny do czasu zatrudnienia. U kolejnego pracodawcy natomiast pracownik ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym:

  • do końca danego roku kalendarzowego, jeżeli został zatrudniony na czas nie krótszy niż do końca danego roku,
  • do końca zatrudnienia, jeżeli został zatrudniony na okres krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Jeżeli do zmiany pracodawcy dojdzie w trakcie miesiąca, tak jak w przedstawionej sytuacji, urlop wypoczynkowy za ten miesiąc przysługuje u pracodawcy, u którego pracownik zaczął pracę w tym miesiącu (art. 1552a § 3 Kodeksu pracy). Urlop za lipiec br. powinien więc udzielić Państwa pracownicy poprzedni pracodawca, ponieważ pracownica była u niego zatrudniona do 4 lipca br.

WAŻNE!

W razie zmiany pracy w trakcie miesiąca urlop wypoczynkowy za ten miesiąc nalicza dotychczasowy pracodawca, u którego pracownik pracował.

Mimo że pracownicy przysługuje urlop za lipiec br. u poprzedniego pracodawcy, to mogą Państwo udzielić jej należnego urlopu w ostatnim tygodniu lipca. Pracownica nabyła bowiem prawo do urlopu wypoczynkowego w dniu podjęcia zatrudnienia u Państwa. Jedynie w przypadku podjęcia pierwszej pracy w życiu pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu każdego miesiąca (art. 153 § 1 Kodeksu pracy). Natomiast przepisy prawa pracy nie określają, że pracownik, który zmienia pracę w trakcie miesiąca, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego dopiero od kolejnego miesiąca pracy.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »