| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak naliczać urlop wypoczynkowy nauczycielom pracującym w placówkach nieferyjnych

Jak naliczać urlop wypoczynkowy nauczycielom pracującym w placówkach nieferyjnych

Nasze szkolne schronisko młodzieżowe zatrudnia wychowawców na 1/2 etatu. Pracownicy pracują zgodnie z harmonogramem również w soboty i niedziele. Mają oni prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego ze względu na zatrudnienie w placówce nieferyjnej. Ile faktycznie dni urlopu należy się wychowawcom, którzy pracują na 1/2 etatu? Czy urlopu należy udzielać również na soboty i niedziele, które są dla nich dniami pracy? Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi za okres pracy od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r.?

WAŻNE!

Jeżeli sobota i niedziela są dniami pracy wynikającymi z harmonogramu czasu pracy, to na te dni można udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

Urlopu udzielamy w wymiarze godzinowym, który odpowiada dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 Kodeksu pracy). Od tej zasady jest jeden wyjątek. Pracownikowi można udzielić urlopu na część dobowego wymiaru czasu pracy, gdy pozostał mu do wykorzystania urlop w wymiarze niższym niż czas pracy zaplanowany w danej dobie (art. 1541 § 4 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Nauczycielowi zatrudnionemu w placówce nieferyjnej pozostały do wykorzystania 2 godziny urlopu wypoczynkowego. Ze względu na zatrudnienie na 1/2 etatu pracuje on od poniedziałku do piątku po 4 godziny. Pozostałe dni ma wolne. W takiej sytuacji pracownikowi można udzielić 2 godzin urlopu na część dnia pracy.

Przysługujący urlop wypoczynkowy przeliczamy na godziny, gdzie 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom. Taki sam sposób przeliczania urlopu na godziny (1 dzień urlopu to 8 godzin) stosujemy również w przypadku pracowników niepełnoetatowych.

W placówkach nieferyjnych istnieje obowiązek sporządzania planu urlopów. Sporządza się go na podstawie wniosków pracowników, jak też z uwzględnieniem potrzeb pracodawcy, w szczególności zapewnienia normalnego, nieprzerwanego toku pracy. Pracownik powinien korzystać z urlopu wypoczynkowego w terminach ustalonych w planie urlopów.

Jeżeli jednak działająca w placówce zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na nieutworzenie takiego planu lub w szkole nie działa organizacja związkowa, pracodawca jest zwolniony z takiego obowiązku. W takim przypadku pracodawca ustala indywidualnie z każdym pracownikiem termin korzystania przez niego z urlopu wypoczynkowego (art. 163 § 11 Kodeksu pracy).

Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu. Jeżeli umowa o pracę pracownika rozwiąże się 31 sierpnia br., urlop będzie mu przysługiwał jednie za 8 miesięcy. Wychowawca zatrudniony na 1/2 etatu będzie miał zatem w 2010 r. prawo do 12 dni urlopu wypoczynkowego (18 dni x 8/12) za okres pracy od 1 stycznia do 31 sierpnia br. oraz 6 dni za pracę od 1 września do 31 grudnia 2009 r. (18 dni x 4/12).

Podstawa prawna

  • art. 154 § 2, art. 1542, art. 1551, art. 163 Kodeksu pracy,
  • art. 42 ust. 1, art. 64 ust. 3 Karty Nauczyciela.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »