| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak naliczać urlop wypoczynkowy nauczycielom pracującym w placówkach nieferyjnych

Jak naliczać urlop wypoczynkowy nauczycielom pracującym w placówkach nieferyjnych

Nasze szkolne schronisko młodzieżowe zatrudnia wychowawców na 1/2 etatu. Pracownicy pracują zgodnie z harmonogramem również w soboty i niedziele. Mają oni prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego ze względu na zatrudnienie w placówce nieferyjnej. Ile faktycznie dni urlopu należy się wychowawcom, którzy pracują na 1/2 etatu? Czy urlopu należy udzielać również na soboty i niedziele, które są dla nich dniami pracy? Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi za okres pracy od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r.?

WAŻNE!

Jeżeli sobota i niedziela są dniami pracy wynikającymi z harmonogramu czasu pracy, to na te dni można udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

Urlopu udzielamy w wymiarze godzinowym, który odpowiada dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 Kodeksu pracy). Od tej zasady jest jeden wyjątek. Pracownikowi można udzielić urlopu na część dobowego wymiaru czasu pracy, gdy pozostał mu do wykorzystania urlop w wymiarze niższym niż czas pracy zaplanowany w danej dobie (art. 1541 § 4 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Nauczycielowi zatrudnionemu w placówce nieferyjnej pozostały do wykorzystania 2 godziny urlopu wypoczynkowego. Ze względu na zatrudnienie na 1/2 etatu pracuje on od poniedziałku do piątku po 4 godziny. Pozostałe dni ma wolne. W takiej sytuacji pracownikowi można udzielić 2 godzin urlopu na część dnia pracy.

Przysługujący urlop wypoczynkowy przeliczamy na godziny, gdzie 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom. Taki sam sposób przeliczania urlopu na godziny (1 dzień urlopu to 8 godzin) stosujemy również w przypadku pracowników niepełnoetatowych.

W placówkach nieferyjnych istnieje obowiązek sporządzania planu urlopów. Sporządza się go na podstawie wniosków pracowników, jak też z uwzględnieniem potrzeb pracodawcy, w szczególności zapewnienia normalnego, nieprzerwanego toku pracy. Pracownik powinien korzystać z urlopu wypoczynkowego w terminach ustalonych w planie urlopów.

Jeżeli jednak działająca w placówce zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na nieutworzenie takiego planu lub w szkole nie działa organizacja związkowa, pracodawca jest zwolniony z takiego obowiązku. W takim przypadku pracodawca ustala indywidualnie z każdym pracownikiem termin korzystania przez niego z urlopu wypoczynkowego (art. 163 § 11 Kodeksu pracy).

Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu. Jeżeli umowa o pracę pracownika rozwiąże się 31 sierpnia br., urlop będzie mu przysługiwał jednie za 8 miesięcy. Wychowawca zatrudniony na 1/2 etatu będzie miał zatem w 2010 r. prawo do 12 dni urlopu wypoczynkowego (18 dni x 8/12) za okres pracy od 1 stycznia do 31 sierpnia br. oraz 6 dni za pracę od 1 września do 31 grudnia 2009 r. (18 dni x 4/12).

Podstawa prawna

  • art. 154 § 2, art. 1542, art. 1551, art. 163 Kodeksu pracy,
  • art. 42 ust. 1, art. 64 ust. 3 Karty Nauczyciela.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK