| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy

Pracuję w przedszkolu w charakterze nauczyciela przez 5 dni w tygodniu. Chciałabym skorzystać z urlopu wypoczynkowego w wymiarze 4 dni. Jak prawidłowo należy udzielić mi tego urlopu?

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego nauczycielom zatrudnionym w placówkach oświatowych, w których organizacji pracy nie są przewidziane ferie szkolne, określa art. 64 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.), a w sprawach w niej nieuregulowanych – Kodeks pracy.

Nauczycielom zatrudnionym w placówkach nieferyjnych przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni roboczych (art. 64 ustawy Karta Nauczyciela). Pozostałe zasady udzielania urlopu wypoczynkowego nauczycielom zatrudnionym w tych placówkach określa art. 152–173 k.p.

Należy pamiętać, że nauczyciela zatrudnionego w placówce nieferyjnej w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązuje 40-godzinny tygodniowy wymiar czasu pracy, zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela.

W ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel zobowiązany jest realizować m.in. zajęcia dydaktyczne, wychowawcze prowadzone bezpośrednio z uczniami (tzw. pensum) oraz inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć edukacyjnych, opiekuńczych i wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów. Ponadto nauczyciel jest zobowiązany do realizowania – w tak ustalonym czasie pracy – zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Urlop wypoczynkowy udzielany jest nauczycielowi w dni, które są dla niego dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a nie z rozkładem tygodniowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych oraz opiekuńczych w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Tak więc przysługujący urlop wypoczynkowy przeliczamy na godziny, gdzie jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Wymiar urlopu nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze w placówce nieferyjnej po przeliczeniu na godziny wynosi 280 godzin (35 dni x 8 godzin).

Udzielając urlopu wypoczynkowego z puli godzinowej urlopu danego pracownika, odliczamy wymiar czasu pracy, jaki miał do przepracowania w danym dniu, bez względu na liczbę godzin dydaktycznych (pensum).

Nauczycielowi pracującemu 5 razy w tygodniu, w przypadku korzystania z urlopu wypoczynkowego przez 4 dni, od całorocznego wymiaru – 280 godzin odlicza się 32 (8 x 4) godziny. Nie można więc nauczycielowi udzielić tyle godzin urlopu, ile w tym dniu realizuje zgodnie z obowiązującym pensum, w tym przypadku 22 godziny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK