| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy można zwiększyć poniżej pełnego wymiaru czasu pracy obniżony etat pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego

Czy można zwiększyć poniżej pełnego wymiaru czasu pracy obniżony etat pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego pół roku temu uzyskała naszą zgodę na obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu. Ostatnio złożyła wniosek o zwiększenie jej wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. Czy możemy nie uwzględnić wniosku pracownicy?

Uprawnienie do obniżenia wymiaru czasu pracy przysługuje pracownikowi przez okres, kiedy mógłby on korzystać z urlopu wychowawczego, tj. przez 3 lata, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Jeżeli oboje rodzice są uprawnieni do urlopu wychowawczego, wówczas z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy może korzystać tylko jedno z nich (art. 1891 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownica wykorzystała 12 miesięcy urlopu wychowawczego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i wróciła do pracy. Przez 6 miesięcy pracowała na pełny etat. Po tym okresie wystąpiła z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy do pół etatu. Zakład jest zobowiązany uwzględnić wniosek swojej pracownicy.

PRZYKŁAD

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy w ten sposób, że miała pracować 6 godzin na dobę w godz. od 8.00 do 14.00. Jednocześnie wystąpiła o udzielenie 2 półgodzinnych przerw na karmienie dziecka piersią. Zakład pracy, zgodnie z przepisami, uwzględnił wniosek w całości. W związku z tym pracownica zaczęła pracować 5 godzin na dobę, tj. w godzinach od 8.30 do 13.30.

Podstawa prawna

  • art. 411, art. 1867, art. 1868, art. 187, art. 1891 Kodeksu pracy,
  • art. 5 ust. 1, art. 10 ust. 2 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK