| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Do 31 sierpnia 2009 r. pracowałam w szkole podstawowej w charakterze nauczyciela. 1 września 2009 r. podjęłam pracę w banku, gdzie pracuję do chwili obecnej. Z tytułu zatrudnienia w szkole urlop w całości wykorzystałam w okresie ferii letnich i zimowych. Czy za rok 2009 przysługiwał mi urlop wypoczynkowy za okres 4 miesięcy pracy w banku?

Tak. Pracownikowi podejmującemu zatrudnienie u kolejnego pracodawcy w danym roku kalendarzowym przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia u nowego pracodawcy (art. 1551 k.p.). Natomiast prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym, a jego wymiar uzależniony jest od okresu zatrudnienia oraz poziomu wykształcenia pracownika.

Ustalając wymiar urlopu wypoczynkowego, pracodawca uwzględnia poprzednie okresy zatrudnienia bez względu na przerwę między kolejnymi stosunkami pracy i sposób rozwiązania stosunku pracy. Na wymiar urlopu wypoczynkowego ma wpływ również czas trwania nauki i rodzaj ukończonej szkoły/uczelni. Bez znaczenia jest w tym przypadku fakt wykorzystania w pełnym wymiarze urlopu wypoczynkowego w szkole za 2009 r. Jak wynika z art. 64 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.), nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

Z dniem podjęcia zatrudnienia w banku uprawnienia pracownika w zakresie urlopu wypoczynkowego określają już przepisy Kodeksu pracy. W myśl art. 1551 k.p. z tytułu zatrudnienia w banku za 2009 r. pracownica nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu, niezależnie od urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w szkole, zgodnie z art. 64–65 ustawy Karta Nauczyciela.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »