| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Do 31 sierpnia 2009 r. pracowałam w szkole podstawowej w charakterze nauczyciela. 1 września 2009 r. podjęłam pracę w banku, gdzie pracuję do chwili obecnej. Z tytułu zatrudnienia w szkole urlop w całości wykorzystałam w okresie ferii letnich i zimowych. Czy za rok 2009 przysługiwał mi urlop wypoczynkowy za okres 4 miesięcy pracy w banku?

Tak. Pracownikowi podejmującemu zatrudnienie u kolejnego pracodawcy w danym roku kalendarzowym przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia u nowego pracodawcy (art. 1551 k.p.). Natomiast prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym, a jego wymiar uzależniony jest od okresu zatrudnienia oraz poziomu wykształcenia pracownika.

Ustalając wymiar urlopu wypoczynkowego, pracodawca uwzględnia poprzednie okresy zatrudnienia bez względu na przerwę między kolejnymi stosunkami pracy i sposób rozwiązania stosunku pracy. Na wymiar urlopu wypoczynkowego ma wpływ również czas trwania nauki i rodzaj ukończonej szkoły/uczelni. Bez znaczenia jest w tym przypadku fakt wykorzystania w pełnym wymiarze urlopu wypoczynkowego w szkole za 2009 r. Jak wynika z art. 64 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.), nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

Z dniem podjęcia zatrudnienia w banku uprawnienia pracownika w zakresie urlopu wypoczynkowego określają już przepisy Kodeksu pracy. W myśl art. 1551 k.p. z tytułu zatrudnienia w banku za 2009 r. pracownica nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu, niezależnie od urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w szkole, zgodnie z art. 64–65 ustawy Karta Nauczyciela.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »