| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop pracownika, który przepracował tylko kilka dni w miesiącu

Urlop pracownika, który przepracował tylko kilka dni w miesiącu

Pracownik przepracował w zakładzie pracy tylko 5 dni (od 12 do 16 marca) na cały etat (8 godzin dziennie). W tym 2 dni to sobota i niedziela. Jak rozliczyć, ile urlopu powinno mu przysługiwać?

Liczba dni przysługującego w takim wypadku urlopu zależy od tego, czy pracownik od 1 do 11 marca świadczył gdzieś pracę na podstawie umowy o pracę.

W razie ustania lub nawiązania z pracownikiem umowy w trakcie roku ma on prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu (art. 1551 k.p.). Za każdy miesiąc pracy powinien on otrzymać 1/12 z przysługującego mu wymiaru 20 lub 26 dni (art. 1552a § 1 k.p.). Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik w danym miesiącu przepracował cały miesiąc czy tylko jego część. Ważne jest natomiast, że w danym miesiącu pozostawał w zatrudnieniu, gdyż urlop zaokrągla się do pełnego miesiąca (art. 1552a § 2 k.p.).

W sytuacji, jaka została opisana w pytaniu, należy sprawdzić, czy przed rozpoczęciem pracy w danym zakładzie w marcu 2010 r. pracownik świadczył pracę u innego pracodawcy. Jeżeli przed podjęciem pracy pracownik był zatrudniony w innym zakładzie pracy, w obecnym nie otrzyma już urlopu. Natomiast w sytuacji gdy praca rozpoczęta 12 marca była dla pracownika pierwszą pracą w marcu, należy mu udzielić urlopu za 1 miesiąc.

Przykład

Pracownik rozpoczął pracę 8 marca. Jednak strony zdecydowały 18 marca, że zatrudnienie skończy się 19 marca. Mimo że pracownik przepracował de facto tylko kilka dni w miesiącu, należy mu udzielić urlopu wypoczynkowego za cały miesiąc, tj. 1/12 z przysługującego wymiaru.

Gdyby jednak pracownik przed 8 marca świadczył pracę w innym zakładzie, to pracodawca z poprzedniego zakładu powinien udzielić mu urlopu wypoczynkowego za marzec. W razie ustania stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązania takiego stosunku u kolejnego w jednym miesiącu kalendarzowym zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje pierwszy pracodawca.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Mandecki

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »