| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop pracownika, który przepracował tylko kilka dni w miesiącu

Urlop pracownika, który przepracował tylko kilka dni w miesiącu

Pracownik przepracował w zakładzie pracy tylko 5 dni (od 12 do 16 marca) na cały etat (8 godzin dziennie). W tym 2 dni to sobota i niedziela. Jak rozliczyć, ile urlopu powinno mu przysługiwać?

Liczba dni przysługującego w takim wypadku urlopu zależy od tego, czy pracownik od 1 do 11 marca świadczył gdzieś pracę na podstawie umowy o pracę.

W razie ustania lub nawiązania z pracownikiem umowy w trakcie roku ma on prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu (art. 1551 k.p.). Za każdy miesiąc pracy powinien on otrzymać 1/12 z przysługującego mu wymiaru 20 lub 26 dni (art. 1552a § 1 k.p.). Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik w danym miesiącu przepracował cały miesiąc czy tylko jego część. Ważne jest natomiast, że w danym miesiącu pozostawał w zatrudnieniu, gdyż urlop zaokrągla się do pełnego miesiąca (art. 1552a § 2 k.p.).

W sytuacji, jaka została opisana w pytaniu, należy sprawdzić, czy przed rozpoczęciem pracy w danym zakładzie w marcu 2010 r. pracownik świadczył pracę u innego pracodawcy. Jeżeli przed podjęciem pracy pracownik był zatrudniony w innym zakładzie pracy, w obecnym nie otrzyma już urlopu. Natomiast w sytuacji gdy praca rozpoczęta 12 marca była dla pracownika pierwszą pracą w marcu, należy mu udzielić urlopu za 1 miesiąc.

Przykład

Pracownik rozpoczął pracę 8 marca. Jednak strony zdecydowały 18 marca, że zatrudnienie skończy się 19 marca. Mimo że pracownik przepracował de facto tylko kilka dni w miesiącu, należy mu udzielić urlopu wypoczynkowego za cały miesiąc, tj. 1/12 z przysługującego wymiaru.

Gdyby jednak pracownik przed 8 marca świadczył pracę w innym zakładzie, to pracodawca z poprzedniego zakładu powinien udzielić mu urlopu wypoczynkowego za marzec. W razie ustania stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązania takiego stosunku u kolejnego w jednym miesiącu kalendarzowym zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje pierwszy pracodawca.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Gyongyver Takats

Doktor nauk ekonomicznych SGH, redaktor naczelna Biuletynu głównego księgowego, kandydat na biegłego rewidenta z praktyką w biurze rachunkowym i firmie audytorskiej. Właścicielka biura rachunkowego. Specjalistka w tematyce międzynarodowej sprawozdawczości finansowej legitymująca się dyplomem wydanym przez ACCA. Autorka ponad 100 artykułów poradniczych z zakresu rachunkowości, trener i wykładowca.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK