| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop uzupełniający

Urlop uzupełniający

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony. Ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. W marcu będzie miał 10-letni staż pracy, a tym samym uzyska prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 dni. Czy w takiej sytuacji wymiar urlopu należy obliczyć proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku i udzielić mu jedynie 4 i pół dnia urlopu?

Nie, pracownik, który przez cały rok jest zatrudniony u jednego pracodawcy, nabywa prawo do 6 dni urlopu uzupełniającego niezależnie od tego, kiedy nabywa prawo do urlopu w wyższym wymiarze.

Tak więc, jeżeli pracownik nabył prawo do urlopu uzupełniającego w marcu, to pracodawca udziela mu całych 6 dni urlopu, nie zaś 4 i pół dnia.

Pracownikowi, który w danym roku kalendarzowym wykorzystał urlop, a następnie w ciągu tego roku kalendarzowego uzyskał prawo do urlopu w wyższym wymiarze, ma prawo do urlopu uzupełniającego. Proporcjonalnie do okresu zatrudnienia wymiar urlopu należy obliczyć jedynie w sytuacji, gdy po nabyciu prawa do urlopu uzupełniającego, a przed zakończeniem roku kalendarzowego, stosunek pracy ustanie. W takiej sytuacji, ustalając wymiar urlopu wypoczynkowego, należy uwzględnić wyższy wymiar urlopu.

Wymiar urlopu wypoczynkowego jest zależny od posiadanego przez pracownika stażu pracy. Obliczając staż pracy do okresu zatrudnienia – od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu – należy wliczyć okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Jeżeli pracownik jest jednocześnie zatrudniony na podstawie co najmniej dwóch stosunków pracy, uwzględnia się okresy poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy (art. 1541 § 2 k.p.).

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się też okresy niewykonywania pracy z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – o programie nauczania nie dłuższym niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej – o programie nauczania nie dłuższym niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych i równorzędnych szkół zawodowych – 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
  • szkoły policealnej – 6 lat,
  • szkoły wyższej – 8 lat.

Powyższe okresy nie podlegają sumowaniu. Gdy pracownik jednocześnie uczy się i pracuje, do okresu stanowiącego podstawę ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego wlicza się okresy jednoczesnej pracy i nauki lub jedynie okres nauki. Decyduje tu opcja korzystniejsza dla pracownika.

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

  • 20 dni – gdy staż pracy jest krótszy niż 10 lat,
  • 26 dni – gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Należy zauważyć, że bezpodstawne zaniżenie urlopu wypoczynkowego jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które pracodawca może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1000 do 30 000 zł. W sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika orzekają sądy rejonowe, a funkcję oskarżyciela publicznego pełni inspektor pracy. Inspektor pracy może również samodzielnie nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających, jeśli uzna, że kara ta będzie wystarczająca. Grzywna nałożona w postępowaniu mandatowym nie może być wyższa niż 2000 zł. Jeżeli jednak osoba już ukarana co najmniej dwukrotnie za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, popełni w ciągu dwóch lat od dnia ostatniego ukarania ponownie takie wykroczenie, inspektor pracy może nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK