| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop uzupełniający

Urlop uzupełniający

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony. Ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. W marcu będzie miał 10-letni staż pracy, a tym samym uzyska prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 dni. Czy w takiej sytuacji wymiar urlopu należy obliczyć proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku i udzielić mu jedynie 4 i pół dnia urlopu?

Nie, pracownik, który przez cały rok jest zatrudniony u jednego pracodawcy, nabywa prawo do 6 dni urlopu uzupełniającego niezależnie od tego, kiedy nabywa prawo do urlopu w wyższym wymiarze.

Tak więc, jeżeli pracownik nabył prawo do urlopu uzupełniającego w marcu, to pracodawca udziela mu całych 6 dni urlopu, nie zaś 4 i pół dnia.

Pracownikowi, który w danym roku kalendarzowym wykorzystał urlop, a następnie w ciągu tego roku kalendarzowego uzyskał prawo do urlopu w wyższym wymiarze, ma prawo do urlopu uzupełniającego. Proporcjonalnie do okresu zatrudnienia wymiar urlopu należy obliczyć jedynie w sytuacji, gdy po nabyciu prawa do urlopu uzupełniającego, a przed zakończeniem roku kalendarzowego, stosunek pracy ustanie. W takiej sytuacji, ustalając wymiar urlopu wypoczynkowego, należy uwzględnić wyższy wymiar urlopu.

Wymiar urlopu wypoczynkowego jest zależny od posiadanego przez pracownika stażu pracy. Obliczając staż pracy do okresu zatrudnienia – od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu – należy wliczyć okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Jeżeli pracownik jest jednocześnie zatrudniony na podstawie co najmniej dwóch stosunków pracy, uwzględnia się okresy poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy (art. 1541 § 2 k.p.).

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się też okresy niewykonywania pracy z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – o programie nauczania nie dłuższym niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej – o programie nauczania nie dłuższym niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych i równorzędnych szkół zawodowych – 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
  • szkoły policealnej – 6 lat,
  • szkoły wyższej – 8 lat.

Powyższe okresy nie podlegają sumowaniu. Gdy pracownik jednocześnie uczy się i pracuje, do okresu stanowiącego podstawę ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego wlicza się okresy jednoczesnej pracy i nauki lub jedynie okres nauki. Decyduje tu opcja korzystniejsza dla pracownika.

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

  • 20 dni – gdy staż pracy jest krótszy niż 10 lat,
  • 26 dni – gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Należy zauważyć, że bezpodstawne zaniżenie urlopu wypoczynkowego jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które pracodawca może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1000 do 30 000 zł. W sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika orzekają sądy rejonowe, a funkcję oskarżyciela publicznego pełni inspektor pracy. Inspektor pracy może również samodzielnie nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających, jeśli uzna, że kara ta będzie wystarczająca. Grzywna nałożona w postępowaniu mandatowym nie może być wyższa niż 2000 zł. Jeżeli jednak osoba już ukarana co najmniej dwukrotnie za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, popełni w ciągu dwóch lat od dnia ostatniego ukarania ponownie takie wykroczenie, inspektor pracy może nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 zł.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »